از سنگ تا الماس

خوشا روزگاری که به خنیاگری میگذرد....

بانو پریسا

فاطمه واعظی (پریسا) در 25 اسفند 1328 در شهسوار (تنکابن امروزی) متولد شد.. با تشویقهای پدر هنر دوستش وارد دنیای هنر و موسیقی شد. کلاس یازدهم بود که در اردوی رامسر مقام بهترین خواننده را کسب کرد و در همانجا با استاد محمود کریمی که از داوران بود آشنا شد..و بعدها به شاگردی ایشان درآمدند استاد محمد کریمی با معرفی ایشان به وزارت فرهنگ...باعث آشنایی و اجرای کنسرتهایی به اتفاق استاد حسین علیزاده در جشن هنر شیراز شدند و همچنین کنسرتهایی در خارج کشور،( سال‌هاى 1347 تا 1352). در سال 1352 از طرف مرکز حفظ و اشاعه موسیقى سنتى ایران (وابسته به سازمان رادیو تلویزیون) که به ابتکار و مدیریت استاد دکتر داریوش صفوت پایه‌گذارى شده بود ، به همکارى دعوت شد و همراه با گروهى از موسیقیدانان مرکز ، عازم سفرى به بلژیک و فرانسه براى اجراى کنسرت شدند . به این ترتیب از سال 1352 تا 1357 که پایان فعالیت حرفه ای ایشان بود با مرکز حفظ و اشاعه همکاری داشتند.

 در این دوران در محضر استاد دوامى نیز با سبک اجراى تصنیف‌هاى قدیمى و آواز سنتى آشنایى پیدا کرد.مجموعه فعالیت‌هایى که در این دوران انجام شد عبارتند از شرکت در سه جشن هنر شیراز ، اجراى چند برنامه در تلویزیون ، دانشگاه تهران ، باغ فردوس ، تئاتر شهر و اجراى کنسرت‌‌هاى متعدد در خارج از کشور .

در سال 52 ازدواج کردند و سه فرزند دارند،دارا،سارا،لیلی [دو دختر وی با سه تار و دف آشنا هستند و سارا در ارکستر او پس از انقلاب دف نواخته است.در سال 70 مرکز حفظ و اشاعه موسیقى سنتى مجددا از ایشان دعوت کرد که در آن مرکز به خانم‌ها آواز ایرانى تعلیم بدهد . براى اولین بار در سال 1995 کنسرت‌هایى در اکثر کشورهاى اروپایى اجرا کرد ، که بسیار مورد استقبال هموطنان عزیز مقیم خارج از کشور قرار گرفت . همکارى ایشان با مرکز ، پس از بازگشت به ایران قطع شد و از آن پس به تعلیم خصوصى بانوان در منزل پرداختند . از آن تاریخ (1995) تاکنون ، سفرهاى خارج از کشور براى شرکت در فستیوال‌هاى مختلف بین‌المللى و اجراى موسیقى سنتى ایرانى براى علاقه‌مندان خارج از کشور آغاز شد و ادامه یافت.

بانو پریسا خواننده خوبی هستند و صدای زیبا دارند...ولی متاسفانه در بهترین سالهای عمر هنری خودشان از فعالیت محروم شدند و بعد از سکوتی طولانی دوباره شروع به فعالیت کردند...البته صدای ایشان به صورت طبیعی مقداری دچار پیری شده است و قدرت و زیبایی گذشته را ندارد...ولی هنوز گیرایی و دلنشینی خود را حفظ کرده اند...والبته مهمترین مطلب در مورد ایشان روحیه و قدرت ایشان در بازگشت دوباره به عرصه موسیقی است که بسیار با ارزش و ماندگار خواهدبود....امید وارم همیشه سالم ،سلامت و پایدار باشند. 

 

بشنوید:

از خون جوانان وطن لاله دمیده (شور)    http://www.semahal.net/song/32794.htm

همچو فرهاد (بیات ترک)http://www.semahal.net/song/8621.htm 

الا ای پیر فرزانه(نوا)http://www.semahal.net/song/899.htm

نویسنده : : ٩:۳۱ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ آذر ۱۳۸۸
Comments نظرات () لینک دائم