فاطمه واعظی (پریسا) در 25 اسفند 1328 در شهسوار (تنکابن امروزی) متولد شد.. با تشویقهای پدر هنر دوستش وارد دنیای هنر و موسیقی شد. کلاس یازدهم بود که در اردوی رامسر مقام بهترین خواننده را کسب کرد و در همانجا با استاد محمود کریمی که از داوران بود آشنا شد..و بعدها به شاگردی ایشان درآمدند استاد محمد کریمی با معرفی ایشان به وزارت فرهنگ...باعث آشنایی و اجرای کنسرتهایی به اتفاق استاد حسین علیزاده در جشن هنر شیراز شدند و همچنین کنسرتهایی در خارج کشور،( سال‌هاى 1347 تا 1352). در سال 1352 از طرف مرکز حفظ و اشاعه موسیقى سنتى ایران (وابسته به سازمان رادیو تلویزیون) که به ابتکار و مدیریت استاد دکتر داریوش صفوت پایه‌گذارى شده بود ، به همکارى دعوت شد و همراه با گروهى از موسیقیدانان مرکز ، عازم سفرى به بلژیک و فرانسه براى اجراى کنسرت شدند . به این ترتیب از سال 1352 تا 1357 که پایان فعالیت حرفه ای ایشان بود با مرکز حفظ و اشاعه همکاری داشتند.

 در این دوران در محضر استاد دوامى نیز با سبک اجراى تصنیف‌هاى قدیمى و آواز سنتى آشنایى پیدا کرد.مجموعه فعالیت‌هایى که در این دوران انجام شد عبارتند از شرکت در سه جشن هنر شیراز ، اجراى چند برنامه در تلویزیون ، دانشگاه تهران ، باغ فردوس ، تئاتر شهر و اجراى کنسرت‌‌هاى متعدد در خارج از کشور .

در سال 52 ازدواج کردند و سه فرزند دارند،دارا،سارا،لیلی [دو دختر وی با سه تار و دف آشنا هستند و سارا در ارکستر او پس از انقلاب دف نواخته است.در سال 70 مرکز حفظ و اشاعه موسیقى سنتى مجددا از ایشان دعوت کرد که در آن مرکز به خانم‌ها آواز ایرانى تعلیم بدهد . براى اولین بار در سال 1995 کنسرت‌هایى در اکثر کشورهاى اروپایى اجرا کرد ، که بسیار مورد استقبال هموطنان عزیز مقیم خارج از کشور قرار گرفت . همکارى ایشان با مرکز ، پس از بازگشت به ایران قطع شد و از آن پس به تعلیم خصوصى بانوان در منزل پرداختند . از آن تاریخ (1995) تاکنون ، سفرهاى خارج از کشور براى شرکت در فستیوال‌هاى مختلف بین‌المللى و اجراى موسیقى سنتى ایرانى براى علاقه‌مندان خارج از کشور آغاز شد و ادامه یافت.

بانو پریسا خواننده خوبی هستند و صدای زیبا دارند...ولی متاسفانه در بهترین سالهای عمر هنری خودشان از فعالیت محروم شدند و بعد از سکوتی طولانی دوباره شروع به فعالیت کردند...البته صدای ایشان به صورت طبیعی مقداری دچار پیری شده است و قدرت و زیبایی گذشته را ندارد...ولی هنوز گیرایی و دلنشینی خود را حفظ کرده اند...والبته مهمترین مطلب در مورد ایشان روحیه و قدرت ایشان در بازگشت دوباره به عرصه موسیقی است که بسیار با ارزش و ماندگار خواهدبود....امید وارم همیشه سالم ،سلامت و پایدار باشند. 

 

بشنوید:

از خون جوانان وطن لاله دمیده (شور)    http://www.semahal.net/song/32794.htm

همچو فرهاد (بیات ترک)http://www.semahal.net/song/8621.htm 

الا ای پیر فرزانه(نوا)http://www.semahal.net/song/899.htm