چند روزه که خبری در روزنامه ها توجه همه رو به خودش جلب کرده.

"افغانها  به اندازه بودجه کل کشورشان از ایران ارز خارج میکنند"

خبر درمورد افغانی هایی است که حالا دیگه خیلیاشون هموطن ما شدن(یک میلیون نفر)و بیش از  ۵/٢ میلیون نفر هم غیر مجاز در ایران فعالیت میکنند...کسانی که از نا چاری و فقر و ظلمی که در کشورشون کشیدن...راهی ایران شدن و به سخترین کارهای با کمترین حقوق تن میدهند و از جسم خودشون مایه میگذارن.....

کارگران افغان که اقامت قانونی ندارند و هر لحظه ممکنه که اخراج بشن...هر پولی را که به دست میآورند به سرعت به افغانستان حواله میکنن....و میزان خروج ارز تقریبا قابل توجه ....!بودجه سال ١٣٨٨ افغانستان ٢میلیلرد و ٨٠٠میلیون دلار بوده که بنا بر گزارشات افغانهای مقیم ایران(۵/٣ میلیون نفر)تقریبا ٢ میلیارد و ۵٠٠ میلیون دلار ارز از کشورمون خارج میکنند(به گفته کمیسیون اقتصادی مجلس)...البته من مقداری به این آمار شک دارم..!!در هر صورت برای ما رقم بالاییست.

حالا چه کنیم..؟؟ راه حل چیه..؟؟

به اعتقاد بنده چند سناریو پیش رو داریم:

١-اخراج افغانها:که با تهدید و زور و.... همراه است و در آینده روابط بین ایران و افغانستان را تیره خواهد کرد و افغانهایی که در ایران اقامت قانونی دارند را تحریک میکند. از طرفی قطعا هزینه تولید را به خصوص در بخش مسکن و کشاورزی بالا خواهد برد.

٢-ادامه روند فعلی:با اقامت دادن به افغانها آنها و بر خورداری آنها حقوق شهر وندی باعث بالا بردن بازده نیروی کار آنها و همچنین ورود خانواده های آنها به ایران بشویم تا علاوه بر بازده بالای تولید ارز بری آنها از ایران به حد اقل ممکن برسد...که معایب این طرح هم میتواند به مشکلات فرهنگی و بالارفتن میزان مهاجر به کشور و همین طور بالارفتن نرخ بیکاری در سطوح مختلف و همچنین تورم ناشی از افزایش طرف تقاضا  را خواهد شد.

به نظر من راه حل سومی هم وجود دارد که بسیار بهتر از دو سناریوی قبلی است.

٣-سرمایه گذاری در افغانستان:درسته که ما در کشورمون با کسری بودجه و مشکلات مالی روبه رو هستیم....ولی توجه کنیم که اگر مثلا خط تولید خودرو در سوریه،ونزوئلا و....را بهتر نیست در کشور همجوار و همسایه خودمون افغانستان راه اندازی کنیم..

با استفاده از نیروی کار ارزان و مواد اولیه در دسترس....هزینه تولید حتما کمتر از ایران خواهد بود و همچنین باعث بالا رفتن توان اقتصادی و جذب نیروی کار در افغانستان خواهد شد....در این صورت افغان ها خودشان میدانند کجا باید دنبال کار باشند...

در ثانی سود بیشتری هم نسیب صنعت  و کشور ایران خواهد شد....در حالی که به صنعتی شدن و اشتغال در افغانستان هم کمک شده است....اگر در این زمینه مطالعاتی صورت بگیرد قطعا به نفع دو طرف خواهد بود و باعث کاهش مشکلاتی که این مهاجرت های غیر قانونی برای دو طرف ایجاد کرده میشود.