سلام.سال نو بر همه شما دوستان گرامی مبارک باد.

اولین مطلب امسال یه تحلیل اقتصادی است.

 بحران اقتصادی جهانی چیست و چه تبعاتی داشته و رابط و تاثیر آن بر اقتصاد ایران چگونه است..؟

بحران اقتصادی جهان(تا اونجایی که سواد من بهم اجازه میده) ناشی از انباشت نامتوازن سرمایه و تا حدودی کمبود نقدینگی در برخی کشور ها ست...!که این امر موجب رکود و کاهش تقاضا در اکثر بازارها شده است که این مسئله باعث نامتعادل شدن عرضه و تقاضا به شکل افزایش عرضه و کاهش تقاضاست...

در چنین شرایطی (که بعد از رونق اقتصادی در دهه ٩٠ بی سابقه بوده) حتما تولید کننده ها با کاهش قیمت سعی میکنن که نقدینگی موجود در بازار رو به سمت کالاهای خودشان بکشند.که این رقابت نتیجه ای جز کاهش قیمت در سطحی وسیع رو نخواهد داشت...!چرا که هزینه انبار گردانی و نگهداری اجناس تولید شده گاهی حتی بیشتر از هزینه تولید آنها میشود...در ثانی فروش با قیمت پایین در کوتاه مدت حداقل هزینه تولید ثابت( ّFC) را پوشش میدهد......

تاثیر این بحران بر اقتصاد ایران چگونه است..؟

اقتصاد رانتی ایران(منظور از رانت،همان رانت استفاده از منابع هیدرو کربوری است) به علت درآمد های سر شار نفتی که در حقیقت سهمی   را از تولید  ناخالص داخلی(GDP) ندارد،همیشه وابسطه به شرایط مادی و رونق و رکود کشور های متقاضی نفت میباشد....ولی این بدان معنا نیست که با رونق قیمت نفت افزایش و با رکود قیمت نفت کاهش میابد...چه بسا که در دوران رونق به علت پیشرفت تکنولوژی و الگوی صحیح مصرف،ثبات و یا حتی کاهش قیمت را هم شاهد باشیم...!

در هر صورت نفت کالایست که همیشه مشتری دارد، باکشش قیمتی(E p) بسیار پایین.یعنی حتی در دوران رکود انتظار کاهش چشمگیر قیمت نفت را نباید داشت...چرا که بخش اعظم مصرف نفت در بخش غیر تولیدی و خانگیست....البته  باز هم نمیتوان به یقین گفت که کاهش قیمت نفت را شاهد نخواهیم بود ، در بازار انرژی هر اتفاقی غیر ممکنی ممکن میشود.

اقتصاد ایران در چند ماه گذشته باز هم شاهد افزایش تورم در سطحی وسیع بود....!!!مگر همه جای دنیا دچار  رکود نبود...؟

به نظر بنده یکی از عوامل این رفتار در بازار ایران وجود انحصار در خیلی از بخشهای تولید نظیر اتومبیل و میوه جات(انحصار پخش و مافیای دلالی)بوده.

دلیل بسیار مهم دیگر کاهش ارزش پول ملی است که به نوعی اثر آن را در افزایش قیمت های کالاهای مختلف(به خصوص) وارداتی میبینیم...که اینجا هم یه انتقاد به دولت وارد است که چرا انگور و سیب و هلو و پرتغال و .... را از خارج وارد میکنن...! سود دلال مهمتر   است یا سلامت اقتصادی جامعه..؟

بلا خره نفت در هر شرایطی تقاضا دارد..ولی مثلا ماشین آخرین مدل  2008 شرکت بنز در شرایط رکود اصلا مشتری ندارد(به جز موارد خاص)پس  بحران  اقتصاد جهانی کمتر از آن چیزی که باید اقتصاد رانتی ایران را  تحت تاثیر قرار خواهد داد...همانطور که در دوران رونق ما از مزایای بیشمار آن محروم بودیم.....!

با این حال در بازی اقتصادی دهکده کوچک جهانی اقتصاد های رانتی (مثل ایران) چاره ای جز تماشا و منفعل بودن ندارند....در این میان اقتصاد های قدرتمند مثل امریکا و اتحادیه اروپا هستند که با سیاست های خرد و کلان خود بستر را برای عبور از بحران اقتصادی آماده میکنند....

حال سئوالی که میماند این است......آیا آنها موفق خواهد بود...؟؟