«تنها راهی که می‌توانی به سرنوشت بگویی «گور پدرت» با گفتن این جمله است که سرنوشت هیچ تاثیری بر چگونه زندگی‌کردن من ندارد. پس اگر کسی خواست تو را بکشد مطمئن باش که صورت خود را اصلاح کرده‌ای.»

نسیم نیکلاس طالب.....این نام یکی از پیشگویان بزرگ علم اقتصاد است...کسی که بحران اقتصادی اخیر را پیش بینی کرده بود....

زندگی جالبی داره...یک لبنانی اصل که در فرانسه،انگلیس و امریکا بوده...متولد1960....از رژیم غذایی بی رحمانه و ورزش های غیر منظمش خوشم اومد....

طالب میگه:آدمهای اولیه اصلا کربوهیدرات مصرف نمیکردند....پس ما هم به هیچ وجه نباید مصرف کنیم...همچنین...آنها که به طور منظم و برنامه ریزی شده ورزش نمیکردند...و فعالیتهایشان(مثلا فرار از دست حیوانات و یا مثلا تعقیب رو گریز شکار)کاملا اتفاقی و نامنظم بوده.....اون میگه هر چی به اصل بر گردیم بهتره.....اصلا تلویزیون نگاه نمیکنه...و روزنامه هم نمیخونه...ولی تا دلتون بخواد کتاب میخونه..بیش از هفته ای 60 ساعت کتاب میخونه...برای هر سخنرانی60000 دلار میگیره...هر سال چندین هزار دلار برای پیشامد های غیر منتظره(مثل جریمه-خسارت و ...)کنار میگذاره....و در آخر سال...از پولی که به عبارتی از دست داده بود....هر چه مانده باشه صرف امور خیریه میکنه....این طوری زیان های غیر مترقبه با عث ناراحتی نمیشود....چشمک

یه جای گفته:وقتی به یک شرط بند(مسابقه اسب دوانی) در مورد مسابقه و اسبها 10 واحد اطلاعات بدهید...اون اسبهای خودش رو انتخاب میکنه....اگر 50 واحد هم اطلاعات بدهید اون باز انتخاب میکنه...ولی با این تفاوت که به طرز وحشتناکی مطمئن شده...!!

پدیده های بد رو به قوی سیاه و پدیده های خوب رو به قوی سفید تشبیه میکنه که انتخاب با خودمونه که کدوم برامون سود آور و کدام ضرر ده باشند....!

مثلا اون با پیش بینی رکود در یک بانک امریکایی...قوی سیاهی که برای رئیس بانک آمده بود رو برای خودش تبدیل کرد به قوی سیاه سود آور..و شهرتی برای خودش دست و پا کرد.....

طالب 10 توصیه مفید داره برای زندگی بهتر....بد نیست یادمون باشه:

 1-بدگمان بودن پرزحمت و پرهزینه است. بهتر است در مورد موضوعاتی که پیامدهای بزرگی دارند شکاک باشیم و در موارد کوچک و زیباشناختانه زندگی، ناقص، احمقانه و انسان بمانیم.
2 - به مهمانی‌ها بروید. شما حتی نمی‌توانید فکرش را بکنید که چه چیزهایی ممکن است در پوشش خوش‌اقبالی پیدا کنید. اگر از حضور در امکان عمومی اذیت می‌شوید، همکارانتان را بفرستید.
3 - فکر خوبی نیست از کسی که کراوات زده پیش‌بینی بخواهید. در صورت امکان شخصی که خود و دانش خود را خیلی جدی می‌گیرد دست بیندازید.
4 - بهترین‌ها را برای مراسم اعدام خود بپوشید و با وقار و متانت بایستید. آخرین نقطه کمکی شما در برابر رویدادهای تصادفی این است که چگونه عمل می‌کنید. اگر نمی‌توانید پیامدها را کنترل کنید، دست‌کم می‌توانید شکوه و وقار رفتار خود را کنترل کنید. این شما هستید که همیشه حرف آخر را خواهید زد.
5 - سامانه‌های پیچیده‌ای که از زمان‌های دور پیرامون ما بوده‌اند را به هم‌نزنید. ما منطق آنها را نمی‌فهمیم. سیاره زمین را آلوده نکنید. بدون توجه به «شواهد» علمی، آن را همان‌طور که کشف کردیم باقی بگذاریم.
6 - یاد بگیرید با غرور شکست بخورید. خیلی سریع و بی‌غل و غش این کار را بکنید. با تسلط و تبحر یافتن در اشتباهات، آزمایش و خطا را به حداکثر برسانید.
7 - از بازندگان دوری کنید. اگر شنیدید کسی واژه‌های «غیرممکن»، «هرگز» و «بسیار سخت» را بیشتر اوقات استفاده می‌کند او را از شبکه اجتماعی خود اخراج کنید. هرگز برای پاسخ از «نه» استفاده نکنید. (برعکس بیشتر کلمه «بله» و «به احتمال زیاد» بکار ببرید).
8 - روزنامه‌ها را به خاطر خبر آنها نخوانید. (فقط برای شایعات، درددل‌های خوانندگان و البته شرح حال نویسندگان). بهترین فیلترکننده برای دانستن اینکه آیا خبری اهمیت دارد یا خیر این است که آن‌را در کافه تریا، رستوران... یا (دوباره) در مهمانی بشنوید.
9 - سخت‌کوشی در نهایت به شما یک استادی دانشگاه یا یک بی‌ام‌و خواهد داد. برای اینکه جایزه بوکر یا نوبل یا جت خصوصی به‌دست آورید نیازمند هم سخت‌کوشی و هم شانس هستید.
10 - پاسخ ای‌میل‌های افراد رده پایین را قبل از افراد ارشد رده بالا بدهید. افراد رده پایین فرصت و تمایل بیشتری در به یادآوردن کسانی دارند که به آنها بی‌اعتنایی کرده‌اند.

منبع:  http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=208468