شب گذشته رئیس بانک مرکزی با اعتماد به نفس از کاهش قیمت طلا(سکه) و همچنین کاهش قیمت ارز(به خصوص دلار آمریکا)صحبت کردند....امروز هم آقای حسینی(وزیر اقتصاد) تئوری هایی در کاهش قیمت ارز و سکه مطرح کردند که ذهن شنونده را به این سمت می برد که بازار تحت کنترل است و به زودی قیمت ها کاهش می باید...!!

 "سن"(اقتصاد دان - نوبلیست١٩٩٨)" وقتی که حباب قیمتی در جایی شکل میگردی بدون دخالت کردن تا حدی رشد میکند و بعد از مدتی به اوج خود رسیده و بازار با رکود مواجه خواهد شد" که نتیجه آن ثبات قیمت و حتی در بعضی از موارد کاهش قیمت است...البته قیمت مثلا ۵٠ درصد رشد کرده و به علت رکود ١٠ درصد کاهش نشان می دهد که در حقیقت ۴٠ درصد افزایش قیمت داشته ایم.....

خوب این تغییرات در دوسال گذشته برای مسکن و املاک در کشورمان بوجود آمد و بعد از رشد بی سابقه به رکودی نسبی مواجهه، وحتی کاهش قیمت هم داشتیم ..که البته دولت مردان بعد از فروکش کردن موج.....به سرعت خود راعامل کنترل قیمت دانستند....البته اهالی اقتصاد بر این امر آگاهی کامل داشتند و مقاله هایی هم نوشته شد و انتقادهایی هم شد.

افزایش نگران کننده قیمت سکه(که البته تا حدودی هم متاثر از بازار جهانی است) را شاهدیم...بازهم دیشب مسئولین که سوار بر امواج بازار به این سو وآن سو میروند شروع کردند به تئوری دادن.....که مثلا با عرضه نامحدود طلا از سوی بانک مرکزی قادرند  قیمت را کنترل کنند(قیمت ربع سکه در اسفند۶٨ هزار تومان بود که امرزو به ٩٠ هزار تومان رسیده).

به نظر شما....باتوجه به این افزایش ناگهانی رکود نسبی هم در پیش خواهد بود...؟؟

مسلما بله....خوب حجمی از سرمایه های سرگردان و سوداگران تمام بازار را خواهد گرفت...و بلاخره نردبان تورم به پله آخر میرسد...و بعد از رکودی نسبی..قیمت ها اندکی کاهش میابد....ولی در اصل تورم اثر خودش را درجامعه گذاشته و بستر را برای مهاجرت سرمایه به محافل دیگر محیا کرده....!!!

مسئولان هم بعد از طوفان خودشان را به عنوان یک قهرمان معرفی میکنند...به خاطر داشته باشید که زلزله بم هم ۵ سال ادامه نداشت....چند دقیقه بود...ولی اثرات آن هنوز پا برجاست....!!

متاسفانه علی رغم انکار مسئولان محترم اثرات تحریم ها رو روز به روز میشه در اقتصاد شکننده و وابسته به فروش نفت ما، دید.

پ ن:دیروز با خبر شدم یکی از دوستان و همکلاسی های قدیم(علیرضا)...دکترا خودشون رو در رشته "اقتصاد ریاضی" از یکی از دانشگاههای خارج از کشور گرفتند. با وجود دعوت چند دانشگاه داخلی برای تدریس ترجیح دادند که در خارج از کشور به تدریس ادامه بدهند......میدونین دلیلش چیه دیگه...؟؟؟؟