در خیلی از کشور های اروپایی که از سطح رفاه بالا و همچنین درآمد سرانه بالایی برخوردارند...اکثر شهروندان خانه های شخصی ندارند....و از اتومبیل مدل بالا و یا خانه ویلایی در جنگل ها و کنار دریا..و باغ های خصوصی و ..... خبری نیست....!!

شما بلافاصله بعد از بدست آوردن شغل یک آپارتمان متناسب با درآمدتان اجاره میکنید و سایر هزینه ها و ....و در صورت احتیاج به اماکن تفریحی  میتوانید انها را برای مدتی اجاره کنید و لازم نیست پول زیادی را بریا خریداری پس انداز کنید

در کشور عزیزمان میل به پس انداز و تبدیل قسمتی از درآمد به سرمایه های منقول و غیر منقولدر میان مصرف کنندگان  بسیار بالاست......اکثرا طبقه متوسط به دنبال تملک یک واحد مسکونی...و در گام بعدی تملک ویلا و یا باغی با کیفیتهای متفاوت هستند....بحث اتومبیل هم که جدای از حداقل های استاندارد خودرو، معمولا مربوط به مسئله چشم و هم چشمی می باشد....

حالا ببینیم که این تفاوت فرهنگی از کجا شروع شده و وجود چنین رفتار اقتصادی چه اثراتی در جامعه و سیتم کلان اقتصادی آن دارد.

ثبات سیاسی که پیوند ناگسستنی با ثبات اقتصادی دار همیشه نقش مستقیمی در رفتار اقتصادی تک تک افراد جامعه دارد....در کشوری که ثبات اقتصادی و سیاسی بیشتری حاکم است نیازی به پس انداز و سرمایه گذاری در خارج از سیستم های "بیمه عمر" و تامین اجتماعی" و بیمه های تکمیلی" کمتر از طرف مردم حس می شود و سهم زیادی از درآمد در همان دوره مالی مصرف شده و تفریحات سهم بیشتری از هزینه ها را به خود اختصاص میدهد.

برعکس در کشوری که ثبات سیاسی و در ادامه آن ثبات اقتصادی کمتری حاکم باشد میل به انباشت سرمایه نزد افراد جامعه در هر سطح درآمدی بیشتر می شود که نمود آن را بشکل تورم بیش از حد در بازار مسکن و طلا و همچنین افزایش نقدینگی در نزد مردم  میتوان دید.

مردمی که احساس خطر میکنند به سرعت دارای های خودشان را به کالاهای سرمایه ای تبدیل میکنند و (البته کاهش ارزش پول ملی هم بی تاثیر نیست) و سهم تفریحات را  در هزینه های خود به حداقل می رسانند و به عبارتی تفریحات را به دوره بعد موکول میکنند و بیشتر به فکر تثبیت دارییهای های خودشان هستند...هر کدام از این افراد چندین میلیون دارایی دارند به عنوان خانه مسکونی و ویلا که نمیتوان از آن برای تولید و سرمایه گذاری و ... استفاده کرد....چرا که سیستم بانکی هم در نهایت مبلغ ناچیزی در قبال سند این املاک وام در اختیار میگذارد....و عملا این میزان سرمایه راک میماند...!

ریشه های ایجاد چنین تفاوتی را میتوان در میزان ثبات سیاسی و اقتصادی که در بلند مدت باعثتعغیراتی در ساختار اقتصادی می شود یافت

 از اثرات این رفتار بر سیستم کلان اقتصادی ،میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

١- افزایش نقدینگی

٢-کاهش سطح رفاه عمومی

٣-کاهش میزان سرمایه گذاری داخلی

۴-تورم در بخش مسکن و طلا

و.....

 

 

پ ن: این مقاله حدودا چهار صفحه بود که برای انتشار در وبلاگ خیلی خلاصش کردم.

پ ن: صرفا دیدگا خودم بود و خوشحال میشم از انتقاد های شما برای کامل تر شدن این مطلب.