واژه"روشنفکر" زمان زیادی است که وارد فرهنگ و زندگی ما شده...و بیشتر برای غیر موجه نشان دادن تفکری و یا مسخره کردن کسی یا جریانی مورد استفاده قرار گرفته....روحیه طنز آمیز ایرانی(که بعضی وقتها مانع تجدد گرایی هم میشود) به روشنفکری هم رحم نکرده و به انواع مختلف خواسته که  کوچکترین نکته ها را دستاویز طنز و یا هجو هزل خود گرداند.....

در مقاله ای از روزنامه شرق مواردی را برای داشتن تیپ روشنفکری مطرح کرده بود:

اینها از مصادیق بارز روشنفکر نمایی در ایران شده بودند:: از گیوه بگیر تا کیف بافتنی و کتابهای هدایت و کافکا و اشعار مولانا و موی بلند و ریش و خیلی چیزایی که امروزه هر جایی میشه در موردش شنید....!!

این برخورد بسیار یک طرفه با این گونه افراد(حالا چه در ظاهر و چه در باطن) چقدر جنبه طنز دارد،چقدر اجتماعی و چقدر سیاسی...؟؟

نگارنده مقاله به جای این همه حاشیه رک و پوست کننده میگفتن "همه دانشجویان به خصوص دانشجویان هنر" .....آیا این برخورد مغرضانه نیست؟؟

کاری با رنگ و جناح و جحت وزش باد ندارم....ولی حس میکنم بعضی ها از دست انداختن جوانان لذت که هیچ...استفاده های دیگری هم میبرند...!!

اصلا موافقید یک بیانیه صادر کنید و هر کسی را که وارد دانشگاه شد و نخواست سیرت و صورت قدیم را حفظ کند...بیگانه و معیوب العقل بنامیم(گرچه گیوه و گلیم از قدیم به ما ،ارث رسیده).

در میان دوستانم کسانی هستند که گیوه به پا میکنند و محاسن بلند دارند....لباس کنفی میپوشند و "فروهر"به کردن می آویزند....

پای صحبت خیلی از اینا نشستم و چیز یاد گرفتم...بدون توجه به ظاهرشون.....

حتما این گونه افراد جذابیت دارند که خیلی ها دوست دارند مثل اینها لباس بپوشند.....اصلا چرا جامعه را چند پاره و جدا کنیم.....(کی از خودی غیر خودی خوشش میاد...!! ).....!!..تفاوت در جامعه امر پسندیده ای است و باعث پویایی و تحرک جامعه میشود...ولی بحث و جدل بی هوده و سعی در تضعیف گروههای دیگر...واقعا بیهوده است.

چرا همه چیز این جامعه باید در مد و ظاهر خلاصه شود...و نقد و قضاوت شود..؟؟

همیشه در این چند سالی که حداقل من به یاد دارم . ملاک شخصیت و توانایی افراد ظاهر آنها بود و در همین حد ظاهر هم از افراد توقع میرفته.

کجای دنیا شما شعر کافکا بخونی...مسخرت میکنن...اونم در یک روزنامه کثیرالنتشار..!!

آیا انسان متمدن انقدر درگیر پوشش و ظاهر افراد خواهد بود....؟

چرا اگر همه شبیح فلان مداح....ویا فلان فرد مورد تایید رسانه ها لباس بپوشند ، انتقاد که هیچ،تشویق هم دارد..؟؟

گمان میکنم سیاست گذاران کلان....از رواج ظاهر گرایی و کم عمق بودن قضاوت ها در جامعه استقبال میکنند.

پ ن1: لینک مطلب از روزنامه شرق

http://sharghnewspaper.ir/News/90/04/21/5179.html

پ ن 2: نویسنده مقاله روزنامه شرق"بابک ریاحی پور" یکی از نوزاندگان صاحب نام در موسیقی پاپ هستند.