وقتی وارد دانشکده اقتصاد میشی و چند ترم از تحصیلت میگذره فکر میکنی که چرا وقتی همه راه حلهای مشکلات اقتصادی توی کتاباست ....بازم سیاست مدارا با خودشون تعارف  میکنن و ملت رو سرگرم میکنن و راه درست رو نمیرن...؟!!

اقتصاد چیزی جز چند فرمول و کتاب و راهکار و برنامه...برای بهبود اوضاع نیست.

تمام مشکلات اقتصادی و راهکارهای اون رو میشه با آزمون و خطا تجربه کرد و اکثر قوانین هم در موارد زیادی همون طور که باید عمل میکنن.

در سال جدید که همراه با پرداخت یارانه های نقدی از طرف دولت بود شاهد تورم هم بودیم(مثل قبل) که کمتر که نه.بیشتر هم شده بود.

بالا رفتن قیمت ارز و همینطور قیمت طلا که مطمئنا در روزهای آنده بیشتر هم خواهد شد فضا را خیلی تنگ کرده برای خانواده هایی که فقط میخواهند زندگی کنند و کاری به سفته بازی های بازار ندارند....در این شرایط کسانی که دستمزدهای ثابت دارند(حداقل تا پایان سال) بیشترین فشار تورمی رو متحمل میشوند.

بازی های سیاسی هم که از پارک اب و آتش بگیرید تا لقب "مختار ثقفی" برای رئیس دولت....!! در جریان است و روز به روز مسئله معیشت و رفاه هموطنان رو به حاشیه بیشتری می کشد.

 کاهش سصح رفاه همراه با تورم تورم شدید از نظر" اقتصاد اجتماعی" دارای عواقب منفی و تلخی برای یک جامعه است که مهمترین آن بوجود آمدن روحیه "برتری منفعت شخصی نسبت به منفعت جمعی" است.

در این گونه تفکر به علت شتاب تورم و همچنین تهدید بلند مدت رفاه عمومی...تک تک افراد برای بدست اوردن سهم بیشتری از رفاه و ثروت در آینده به دنبال هر روشی برای رسیدن به ثروت هستند که به عنوان مثال سوداگری در بازار سکه و مسکن و سالیان قبل حتی در اتومبیل و تلفن همراه هم قابل مشاهده بود.

حق با شماست در هر کشوری و هم فرهنگی ممکن است اینگونه رفتار شکل بگیرد..اما دولت ها و سیستم اقتصادی تا حد بسیار زیادی در شکل دادن این تنفکر در شهر وندان موثر است.

زمانی که کسانی که شغلهای مختلفی داشته باشند برای جبران کسری درآمد خود به فعالیتهای سوداگری روی بیاورند را تور کنید....!! همه مردم تبدیل به دلالهایی میشوند که منتظر تغییر کوچکی در بازار هستند که "خود" دوباره به افزایش تورم کمک میکنند...!

یکی از مشکلاتی که در چند ماه اینده به شدت در اقتصاد ما خودنمایی خواهد کرد...کمبود "ارز" در کشور است که به علت تحریم ها و تحویل ندادن پول نفت و خیلی چیزهای دیگر که همه میدانیم ,شکل خواهد گرفت.

افزایش نرخ ارز  باعث افزایش قیمت کالاهای وارداتی و به عبارتی تورم فزاینده در بازار مصرف خواهد شد.....تورم  روی  تورم......!! در شرایطی که باید چاره ای برای مهار تورم کرد.....مدام شرایط آفزایش قیمت ها و کاهش اعتبار پول ملی فراهم تر میشود...(فابل توجه دست اندرکاران که خود را حق مسلم میدانند و حتی آمار شفاف ارائه نمیکنند)

در هر صورت یان سیر نزولی که برای اقتصاد ما پیش بینی میشود حتما با سرعتی بیشتری پیش خواهد رفت....

برای من سرنوشت دولتها مهم نیست....چرا که معمولا شبیه هم هستند...اما این ملت ها هستند که با فرازو نشیب هایی که حکومتها بر سر آنها میآورند ....تعییر شخصیت میدهند...دوره ای مزدور...گاهی گدا پروری...زمانی ناسونالیسم و زمانی هم......!!

فکر میکنم اثرات مخربی طی این سالیان در رفتار مردم بوجود آمده(حداقل آنهایی که ریشه اقتصادی دارند) بسیار مهم است...این رفتاری چیزیست که از ما به آیندگان به ارث خواهد رسید

 

پ ن:شاید این عکس به نظر بعضی ها ربطی به این نوشته نداشته باشیه... نمی دونم چرا دیشب تصویر "حسنی مبارک" رو وقتی درون فقس دیدم خندم گرفت...اونم قفسی که یادم نمیره مخالفان خودش رو در اون محاکمه می کرد.....همه دیکتاتور ها کودن و بی رحم هستند... و همشون به موقع این رو اثبات میکنن....روزهای خوبی رو برات آرزو میکنم دیکتاتور کوچولو