پرداخت نقدی یارانه ها در حالی ادامه داره که سرعت رشد تورم و افزایش قیمتها در اقتصاد ایران کمتر که نشد بیشتر از قبل هم شد.

یکی از مشکلاتی که همیشه در ایران عزیز وجود داره آگاهی کم اقشار مختلف جامعه از مسائل اقتصادیست...البته که علم اقتصاد مثل سایر علوم دارای وسعت زیادیست و لی به علت اینکه ما در طول روز با خیلی از این موارد روبرو میشویم, دانستن نکات اولیه و مقدماتی لازم  به نظر می رسد.

مشکل اساسی اکثریت فقیر مردم ایران این است که از سطح رفاه و یا به عبارتی از فقر خود آگاهی کاملی ندارند, فرض کنید خانواده  شهری سه نفره یارانه ای معادل135000تومان در ماه دریافت میکنند و از طرفی خانواده ای روستایی با 7 نفر جمعیت(که در روستاهای کشور عادی است)ماهانه معادل 315000  تومان پول نقد از محل یارانه ها دریافت میکند, رد یان حالت حتما خانواده روستایی بیشت از خانواده شهری راضی خواهد بود.در حالی که نه هزینه حمل و نقل آنچنانی بر عهده او نیست و هم هزینه تفریحات و تهیه مایحتاج روزانه به اندازه خانواده شهری ندارد.

بدیهی است که از اجرای این سیاست بخش های کم درآمد و فقیر در کوتاه مدت بسیار راضی خواهند بود و طبقه متوسط که عمدتا شهر نیشین هستند ناراضی و اسیب پذیر خواهند بود.

حال سئوال این است... آیا در بلند مدت هم اوضاع به همین صورت خواهد بود...؟؟

هدفمندی هنوز به یک سال نرسیده که مشکلات مالی جامعه شهری بیش از پیش آزار دهنده شده است.

افزایش بهای انرژی(برق-گاز-بنزین) بیشترین تاثیر را در افزایش قیمتها داشته است.که با یک حساب و کتاب ساده میتوان افزایش هزینه ها را بیش از پرداختی دولت دید.

افزایش هزینه تولید زودتر در جامعه شهری که مصرف کنند هستند تاثیر میگذارد و پس از طی یک سیکل اقتصادی با افزایش تورم در بخش تولید باعت تورم ناشی از افزایش هزینه توالید خواهد شد.

این افزایش هزینه تولید باعث خواهد شد که قیمت ها افزایش یابد.از طرفی هم بازار توانایی جذب این افزایش قیمت را ندارد...در نتیجه امسال با وجود افزایش هزینه تولید شاهد رشد کتر قیمت های محصولات کشاورزی بودیم که این یعنی کاهش سود کشاورزان و تولید کنندگان.

افزایش هزینه تولید  یعنی اینکه دولت برای پاسخگویی به نیاز داخلی اگر پرتغال را از کشور دیگری وارد کند,به صرفه تر و ارزان تر خواهد بود...!!

در این میان بازار سایر کالا نیز انباشته از کالاهای وارداتی میشود که تنها مزیت آنها قیمت آنهاست و اکثرا از کیفیت پایینی بر خوردارند.

این بازی ادامه پیدا میکند و نتایج آن به شرح زیر است:

1-کاهش قدرت خرید طبقه متوسط

2-افزایش هزینه تولید در بخش کشاورزی و صنعت

3-افزایش واردات به علت تضعیف صنعت

4-گرایش بیشتر به سرمایه گذاری در بخش های غیر تولیدی

از طرفی پرداخت های نقدی برای ملتی که نمیداند چقدر فقیر است,چیزی جز بیشتر کردن این عدم آگاهی نخواهد بود.

هیئت دولت جمهوری اسلامی ایران