در بازاری به بزرگی کشور ایران راههای زیادی برای تولید ثروت است.

مثل همه جای دنیا این روش ها به راه های قانونی و غیر قانی تقسیم میشوند.که البته  در این میان هنجار ها و اخلاقیات جامعه هم حضور کم رنگی دارند ...چرا که عقلانیت در اقتصاد به گفته بیشتر کارشناسان عقلانیتی ابزاری و منطبق با حد اکثر سازی سود است.

در این میان سوداگران داخلی معمولا دنبال پردرآمد ترین,سریع ترین راه برای رسیدن به حداکثر سود هستند.

با یکی از دوستان که از فعالان آشفته بازار "ارز" است صحبت میکردیم....خیلی چیزها گفتیم  و بحث خوب و مفیدی بود...تصور کنید کسانی که بتواند در کمتر از دو هفته از هر 2000 واحد پول ببیش از 500 واحد درآمد داشته باشند...!!

بیشتر سفته بازان بازار "ارز" به دلار چشم دوخته و از سایر ارزها کمتر اطلاع دارند..در حالی که با بررسی نمودارهای روندی "قسمت ارز" و همانند سازی آن با روزهای مشابه در قیمت دلار امریکا..به راحتی مشخص میشد که در تکانه های سیاسی و اقتصادی(که سال گذشته هم کم نبوده) در برخی از موارد تغییرات در سایر ارز ها تا سه برابر دلار هم بوده...در حالی که همه به علت اختلاف قیمت دلار دولتی و بازار ازاد...فقط دنبال کننده تحولات دلار هستند.

به طور مثال"یوان چین" از روند رشد با ثبات تر و همینطور صعودی تری نسبت به دلار برخوردار بود...از طرفی "لیره ترکیه" با نوسانات شدید گاهی حتی افزایشی بیش از دلار را هم داشه ..البته با ریسک بسیار زیاد.

در این میان نقش دولت ایران  به نظر من تعریف نشده است....هر از گاهی قانونی کم رمق و بی اثر برای جوابگویی به افکار عمومی از طرف بانک مرکزی ابلاغ یا بعضی وقتها وضع میشود که جز اثرات روانی کوتاه مدت اثر دیگری ندارد.

"آربیتراژ"یا سوداگری در بازار ارز در هیچ کجای دنیا جرم نیست..حتی باعث ایجاد تعادل در بازار های مالی ...تشویق سرمایه گذاری و حتی بالا رفتن مزیت نسبی در تولید و تقویت تولید میشود.

اما در کشور عزیزمان با قانونهای کنترلی در بازار "ارز" اشتهای سوداگران برای ورود به این بازار را بیشتر میکنیم و از طرفی هزینه های تولید و تشویق صادرات به آن اندازه که نیاز داریم تقویت نمیشود...!! نتیجه کاهش روز به روز ارزش ریال در مقابل سایر ارزهاست..و از این کاهش روزانه سودی حاصل سفته بازان بازار می شود که درحقیقت بعد از مدتی از جامعه دریافت شده و سطح عمومی رفاه را کاهش میدهد....و فقط گاهی با افزایش قیمت نفت این روند با وقفه های کوتاه مدت روبرو میشود.

 

پ ن 1:بررسی بیشتر و تخصصی تر بازارهای مالی را باید دوستان اقتصادی که به صورت تخصصی روی بازار های مالی کار میکنند بیان کنند.

پ ن2:بد ترین اتفاق برای اقتصاد ایران ...تحریم بانک مرکزی از طرف شورای امنیت است...قیمت دلار به شدت افزایش پیدا میکنه...از طرفی به علت کمبود دلار سکه هم گران میشه..هزینه واردات به شدت بالا میره و باقی ماجرا رو باید بعدا پیش بینی کرد...این دفعه نظر کشور های عرب هم مساعده...پس مسئولان باید به فکر چاره ای جدی باشند...!!