مطلب اول:

برای چندمین بار در دو سال گذشته رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد و دیگر دست اندر کاران به حبابی بودن بازار سکه و ارز اشاره کردند و خط و نشان کشیدند برای خالی کردن این حباب طی یکی دو ساعت آینده....!!

خنده تلخی کردم و باز یاد کتابهای درسی افتادم که نمیدانم این حضرات دکتر...چه طور آن مطالب را خوانده و فرموش کرده اند.(اصلا خوانده اند....!!!! )

بهترین روش برای خالی کردن این حباب ایجاد علاقه و زمینه برای جذب نقدینگی در سایر بخشهاست....به اعتقاد من بیشترین عامل تحریک بازار سکه و ارز حجوم بی امان نقدینگی است...حتی بخص عمده ای از مردم از هزینه های مصرفی خودشان کاسته و سکه و ارز میخرند.

در این شرایط هم دولت با پافشاری بیش از حد بروی پایین نگه داشتن نرخ سود بانکها این حجوم نقدینگی را تشدید میکند.

درسته خیلی سخته که دولت بعد از چند سال تمام سیاست های خودش در مورد بانکها را به روال سابق باز گرداند...ولی چه می توان کرد..؟؟

فکر کنید که دیگر اوراق قرضه (اوراق مشارکت) هم جذابیتی ندارد....اصلا دولت توان هزینه کردن این منابع را در بخش توسعه و صنعت دارد؟؟؟

فکر میکنم بیشتر به فکر واردات برای درمان نیاز های کوتاه مدت است تا سرمایه گذاری در سنعت که شاید 5 سال دیگر آثارش نمایان شود.

خلاصه همچنان روند رشد سکه صعودی است و این راهکارها برای ساعتی هم نمی تواند روند رشد را متوقف کند.

 فکر میکنم چاره کار تغییر نرخ سود بانکی است که دولت از اول فروردین تا حالا این طرح را مسکوت گذاشته.

مطلب دوم:

خدا را شکر که بلاخره مرکز آمار و ادارات وابسته منت بر سر محققی و صاحب نظران و از همه مهمتر ملت ایران گذاشتند و آمار بی کاری را بعد از یک سال به همراه نرخ تورم اعلام کردند....سپاس بی کران..خداوند در آخرت اجرتان دهد و با حوری و پری هم آهنگ و همراهتان کند.

ولی یک سئوال...نرخ بیکاری 24 درصدی برای جوانان 15 تا 24 سال واقعی است...؟؟

تقریبا همه جوانان در این سنین یا دانشجو هستند و یا سرباز....!!!(که البته دانشجو و سرباز شاغل به حساب میان)

 

شمس الدین حسینی-وزیر اقتصاد دولت دهم

پ ن1: در محاسبات بانک مرکزی کسی شاغل حساب میشود که در هفته حد اقل دو ساعت کار کندمتفکر....عجیبه ها ؟؟

پ ن: حواسمون هست آقای رئیس...مواظب آماری که همکاراتون میدن باشینچشمک