"خدا حافظی باشکوه استاد شجریان از صدا و سیما "

دوستان این مطلب رو از روزنامه دنیای اقتصاد گرفتم...و بدون کم و کاست اینجا مینویسم.....خوشحالم که تلاشهای استاد شجریان  در راستای رسیدن به هدفشان ..کاملا موفق بود...استاد شجریان نشان داد که  حق گرفتنی است...و کمتر کسی پیدا میشود که حق شما را به شما تقدیم کند...!!

 

شبکه‌های رادیویی صدای استاد آواز ایران را تحریم کرده‌اند
جای خالی شجریان پای سفره افطار

نگاه سوم- در پی اعتراض و شکایت استاد محمدرضا شجریان نسبت به پخش آثارش از شبکه‌های صداوسیما در ماه گذشته و شکایت او از معاون صدا، محمدحسین صوفی گفت: از این پس حتی در ماه رمضان صدای محمدرضا شجریان از شبکه‌های رادیویی پخش نمی‌شود

معاون صدا که رییس اسبق مرکز موسیقی صداوسیما نیز بود در گفت‌و‌گو با «ایسنا» با اظهار این نکته که برای تولید برخی از آثار استاد شجریان سازمان صداوسیما و بعضی دیگر خود ایشان، هزینه کرده‌ است، گفت: با این حال از این پس هیچ یک از این دو دسته آثار از رادیو پخش نمی‌شود.
در پنجم مردادماه 88 محمدحسین آقاسی، وکیل محمدرضا شجریان، با اشاره به شکایت موکلش از معاون رادیو رییس سازمان صداوسیما و روزنامه‌ کیهان گفته بود: بازپرس پرونده از صداوسیما مجوز پخش آثار استاد شجریان را درخواست کرده است. او با استناد به ماده 23 قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان گفته بود: صوفی را از جهت اینکه معاون رییس سازمان صداوسیما بوده و تمام موسیقی‌های قابل پخش در این سازمان در زمان تصدی او با تایید وی در اداره متبوعش پخش می‌شده، شکایت کردیم و در شکوائیه اعلام کردیم از ایشان و هر کسی که تصمیم به پخش آثار استاد شجریان گرفته، شکایت داریم. این اقدام در پی نامه‌ اعتراض‌آمیز 25 خرداد ماه استاد آواز ایران به عزت‌ا... ضرغامی، رییس سازمان صداوسیما صورت گرفت که در بخش‌هایی از آن آمده بود: «اینجانب در سال 1374 نیز اعلام کردم راضی به پخش آثار خود از صدا و سیما نیستم. مجددا تقاضای خود را تکرار کرده و تاکید می‌کنم آن سازمان هیچ نقشی در تهیه این آثار نداشته و شایسته است به حکم شرع و قانون سریعا کلیه واحدهای آن سازمان از پخش صدا و آثار من خودداری کنند.» پیش از این نیز شجریان در نامه‌ای به علی لاریجانی، رییس وقت سازمان صداوسیما از او خواسته بود به شبکه‌های مختلف رادیو و تلویزیون دستور دهد به جز دعای «ربنا» و مثنوی افشاری که در ایام ماه رمضان و هنگام افطار از شبکه‌های مختلف روی آنتن می‌رود، از پخش آثار دیگر او خودداری کنند. استاد آواز ایران در این نامه‌ آورده بود: «سازمان صداوسیما موظف است برای پخش آثار هنرمندان از آنان کسب اجازه کند و حقوق مادی آثارشان را هم برای هر نوبت پخش آثارشان رعایت کند.» این در حالی است که مهرماه سال 86 کرم رضا پیریایی، رییس سابق مرکز موسیقی در نشستی مطبوعاتی با بیان اینکه با استاد شجریان نیز مشکلی نداریم، گفته بود: استاد ناراضی نیستند و در طول شبانه روز، رادیو پیام کارهای استاد شجریان را پخش می‌کند. به هر حال به دنبال اتفاقات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری، محمدرضا شجریان برای چندمین بار نارضایتی‌اش را نسبت به پخش آثار خود از صداوسیما اعلام کرد و حتی کار به شکایت هم رسید. تصمیم معاون صدا اولین واکنش جدی مسوولان صدا‌وسیما است؛ اما شاید دامنه این واکنش‌ها گسترده‌تر شود و حتی ربنای شجریان هم که در همه سال‌های گذشته همراه همیشگی مردم در ماه مبارک رمضان بوده است تحریم شود.