لمپن پرولتاریا یا همون لمپن  اولین بار توسط کارل مارکس و انگلس مطرح میشه و به عبارتی به خرده طبقه ای از جامعه گفته میشه که از راههای خلاف قانون یا اقتصاد زیرزمینی امرار معاش میکنن و وابسطه به طبقه حاکم و  اشراف هستند و از همه مهمتر مارکس اونها رو ضد انقلاب میدونه...یعنی کسانی که قدرت حاکم رو حفظ خواهند کرد(نمی دونم چرا یاد شعبون استخونی افتادم....!)

لمپن ها در کشور ما همیشه بودن ولی چیزی که تو ذهن اکثر ما هست کلاه مخملی ها و کت شلوار مشکی پوشهایی هستند که با دستمال یزدی و سبیل و یقه باز پیراهن میشه تصویرشون رو در سینمای دهه چهل دید.

به شخصه اصلا علاقه ای به اون فرهنگ لوطی گری  و مستی و راستی و جاهل بازی ندارم و فکر میکنم که دردی که از ما دوا نمیکنه هیچ...برعکس خودش یک درد بزرگه...!

نمیدونم چرا اکثر دانشجویان و فارغ التحصیلان سینما و تاتر بعد از مدتی به شدت علاقه مند به این فرهنگ لمپنی و جاهل بازی میشن...؟

عشقشون میشه کلاه شاپو و دستمال یزدی و لاتی حرف زدن..؟؟

یعنی بعد از این جاهلین...هیچ حرکت فرهنگی دلچسبی تو این مملکت نشده که هنوزم اونا قهرمانای ما هستن...؟؟

این لاتی حرف زدن و جملات رو بالا و پایین حرف زدن(ریدیف...زت زیاد...کرتم به مولا...سام و علیکم...مخلص شوما...و...) هنوزم طرفدار داره و مردم رو به خنده و سرخوشی میاره..؟؟

البته چیزایی هم اضافه شده....(حاجی....سید.....و ...)تکه کلامهایی که وارد گروه بزرگ سیاسی این مملکت یعنی بسیج شده...!!

هنرمندان مشهوری هم(دقت بفرمایید..مشهور) مثل "مسعود کیمیایی" و سیروس الوند و غیره در عرصه سینما حسابی به این جریان کمک کردن....اصلا فکر کنید بهترین نقشهایی که از هنرپیشه های بزرگ و مشهور کشورمون سراق دارید چه نقشهایی بودن....بیشتر زمانی بودن که در نقش لمپن ها و جاهل ها حاضر شدن.

فکر میکنم طرفداران این خرده فرهنگ ته دلشون جاهل ها رو قبول دارن...لذت میبرن از بی قیدی و آسمون جل بودن.

شاید عده ای ساده بودن و تشریفاتی نبودن این افراد رو دلیل دوست داشتن بدونن...!!

پ ن:البته من از دیدگاه کسی صحبت میکنم که به شدت مخالف این جریانه شاید کسانی که موافق باشن نظرات جالبی داشته باشن