با درود و شادباش و به امید سالی پر بار و زیبا برای ایران عزیز.

یکی از اتفاقات جالبی که قبل از سال نو بوجود آمد مسئله خریدن با نخریدن آجیل(و به طور مشخص پسته) بود که جای تعجب داشت که این بار رسانه های گروهی  حتی وابسطه به دولت هم به این جریان به شکل غیر مستقیم و حتی مستقیم کمک کردند تا جایی که وزیر "ارتباطات" در برنامه زنده تلویزیونی که نظر سنجی پیامکی برای خریدن یا نخریدن آجیل شب عید را بزرگرار کرده بود "رای" به نخریدن پسته داد...؟؟!!!

برای من که به خیلی از این تبلیغات و جریان سازی های پر هیجان و نمایش گونه بد بین هستم این حرکت غیر منتظره آقایان وزیر و وکیل بسیار مشکوک بود...!!

در نظر بگیرید پسته چقدر افزایش قیمت داشته در این چند ماه؟ بیست...سی...و یا بیشتر...؟

گمان نمیکنم بیشتر از 50% افزایش قیمت داشته.ولی چرا این همه تبلیغات برای نخریدن آجیل؟ مگر آجیل رشد قیمتی بیشتر از پرتغال 1100 تومنی داشت که حالا به 4000 تومان رسیده؟... بیشتر از برنج؟ شیرینی چه طور؟

کمی عقب تر برگردیم و قیمت اتومبیل که مستقیما زیر نظر مسئولین دولتی تولید و عرضه میشود را بررسی کنیم..!!

در کدام یک از این موارد کسی خواستار تحریم و مبارزه با کم فروشی و گران فروشی شد؟

از نخریدن آجیل و پسته در پرمصرف ترین زمان سال چه کسی غیراز  صادر کنند گان "آجیل و .."که نیاز بیشتری به واردات "ارز" از طرق مختلف دارند، منتفع خواهد شد؟

شاید کسان دیگری هم باشند که بر ما پوشیده است.

مگر وظیفه دولت نظارت بر عرضه و توزیع مایحتاج مردم در مواقع حساس نیست....!!!

چرا با شانه خالی کردن از این مسئولیت باید مردم از خریدن و خوردن و لذت بردن محروم شوند...آن هم برای یک محصول خواص که در خارج از کشور دلار خوبی برای آن پرداخت میکنند..؟؟!!

حالا واقعا فکر میکنیم با نخریدن آجیل و پسته و فندق کار بزرگی انجام دادیم؟؟؟؟!!

 

پ ن 1:بهتر است قبل از همراهی با هر جریانی بیشتر فکر کنیم

پ ن 2:چاره گرانی نخریدن نیست.....کاهش هزینه های تولید و بهبود و سالم سازی مسیر توزیع است(به خدا این از اولین اصول اقتصادیه)