دیشب چندین نفر از سران مسئولین و .....

در همایشی فکر کنم با عناوین حمایت از تولید کننده و مصرف کننده و از این دست دست به سخن پراکنی زدند...!

یکی از حضرات بازم گفت: اقتصاد سوسیالیستی فروپاشید...سرمایه داری هم که داریم میبینیم به چه روزی افتاده....پس حالا راه سومی باید یافت....راه حل...الان راه حل نجات دنیا " اقتصاد اسلامیه" ....

چند ساله دارم اقتصاد میخونم(ادعایی ندارم ولی حد اقل خوندم )هنوز نفهمیدم که چه طور دو تا دستور اخلاقی میتونه منشا علم اقتصاد اسلامی بشه....چرا خودمون رو با این چیزا خواب کردیم....مگه روانشناسی و جامعه شناسیمون رو با چند تا قوانین اسلامی تونستیم اسلامی کنیم که حالا اقتصادمون اسلامی بشه....مگه مهندسی برق و مکانیکمون اسلامی شده...!خب میگین اونا مهندسی واقتصاد علوم انسانیه...قبول....ولی مگه میشه نظام مالیاتی 1387 سال پیش رو پیاده کرد (البته به دلیل حسابرسی نشدنش و نسبی بودن و ... به نفع خیلیاست) و گفت این اقتصاد اسلامیه...نه عزیزان این سنت اسلامی است نه اقتصاد اسلامی....!

نمیشه سنت ها رو اجرا کرد و اسمش رو گذاشت سیستم.....!

آدام اسمیت پدرش درومد که بگه ثروت چیه...تحلیل و آزمون خطا کرد....حالا ما بعد از هزار سال با حدیث و روایت میخوایم تحلیل ها رو ادامه بدیم....به نظر کاملا شخصی خودم ...چیزی که بهش میگن علم با آزمون و خطا بدست میاد .

چرا میخوایم یه جزیره درست کنیم و خودمون رو توش قرار بدیم و دست و بالمون به هیچ کس و هیچ چی نخوره....مبادا که نجس بشیم....چه کسی از این کارا نفع میبره....؟

اگه قبول کنیم که اقتصاد یه علمه نه به سنت و وظیفه دینی و سعی کنیم اقتصاد رو یاد بگیریم و اجرا کنیم خیلی بهتره...تا اینکه جلوی دوربین تلویزیون به خاطر اینکه مردم رو مطمئن کنیم که به بهشت میریم ....دها نمون رو باز کنیم و از چیزایی که اصلا نمیدونیم چی هست صحبت کنیم....مثل ادعای اقتصاد اسلامی..!