فقر واژه آشنایست...شاید هم ترسناک...ولی هرکسی برای خودش تعریفی دارد...یک تعریف جهانی داریم که فلان قدر مصرف در روز معادل خط فقر و اندکی بالاتر فقر نسبی و اندکی پایین تر فقر مطلق و چندین و چند تعریف علمی و آکادمیک دیگر....من امروز نمیخواهم بحث اقتصادی بکنم.....می خواه  در باره کسانی حرف بزنم که نمیدونن فقر هستن....!! ذهنی که حتی تا این اندازه آگاه نیست که فقیره....!!

اکثر روستاییان عزیز ایران بدون آنکه بدانند در فقر بسر میبرند و این فقر را قبول کردند...قبول دارند که ما لیاقت بیشتر از این را ندارم...یا مثلا راضی هستیم به رضای خدا....!در حالی که محصولات آنها باعث جمع شدن ثروت های میلیاردی برای کسانی است که مثلا سیب را 100 تومان سلف میخرند و 2000 تومان در بازار تهران میفرشند...!!

چرا...؟ ریشه این ناآگاهی چیست....؟! کجای فرهنگ و دین و سیاست را باید بگردیم و بررسی کنیم تا به ریشه هاش برسیم....؟!

چرا اعتراضی به این فقر نمیشه....چرا بعضی ها فقط به زنده بودن راضی هستن...؟؟ چرا اینقدر فاصله بین روستاییان و شهر نشینان است....که بعضی روستاییان فقر خود را ناشی از مصرف زیاد و ثروت اندوزی شهر نشینان میدانند نه کمبود آگاهی خودشان(تازه اگر فقر را باور کنند)...این سیستم قناعت و رضایت مندی داره یواش یواش با سکوت ،ترس،جهل و خرافات دینی  جا به جا میشه و تغییر ماهیت میده...!!

کسی که با ناآگاهی  به این نتیجه برسه که فقیره....حتما به سمت آسون ترین راه یعنی بزهکاری میره....احتمالش خیلی زیاده....این خلافکار فرقش با خلافکارای دیگه اینه که خیلی راحت داره حقش رو میگیره(البته از دیدگاه خودش) و خب...قربانی هم قطعا کسیه که حقش رو خورده...پس اندکی مقاومت میتونه باعث...شلیک یک گلوله یا استفاده از سلاح سرد بشه....!! یه سری به روزنامه ها بزنید لطفا.......اکثر مجریمین از این دست از سواد بسیار کم و فقر شدید در دوران کودکی رنج میبردن...فقری که  به علت ندانم کاری و گذشتن از حق و حقوق واقعیشون...و اصلا طلب نکردن حقشون از طرف والدینشون بهشون تحمیل شده....و انها هم با نا آگاهی تمام سعی کردن مشکلشون رو حل کنن....!!

جامعه فقیر ایران(که عمدتا مذهبی هم هستند) ..بیش از پرداخت های نقدی از جمله سهام عدالت،یارانه نقدی،جشن نیکوکاری،صدقه و ....(که در جای خودش لازمه)به آگاهی از حقوق اجتماعی و تعریف صحیح واژه قناعت و پاک کردن چهره بد سرمایه داری از ذهنشان نیاز دارند.