دریا دادور  در سال ۱۳۵۰ هجری شمسی در شهر مشهد رضوی به دنیا آمد. ولی در همان سالهای نخست زندگیش به تهران آمد. «دریا» از سال ۱۹۹۱ میلای (۱۳۷۰ هجری شمسی)  به قصد ادامه تحصیل  به اروپا رفت و در فرانسه زندگی می کند.ایشان به سه زبان فارسی،انگلیسی و فرانسه تسلط کامل دارند....دریا دادور از خواننده های بسیار خوب و با سواد ایرانی است که دارای تحصیلات آکادمیک در رشته موسیقی است وی در سال 2000 فارغ التحصیل شد. دریا اولین بار در نقش چنگ قصه گو در کاست حسنی و لوبیای سحر آمیز(در دهه 60) شروع کرد....و رفته رفته پله های ترقی را طی نمود..در سال 2003 در اپرای رستم و سهراب به رهبری لوریس چکناواریان (در ایران) نقش تهمینه را  اجرا کرد...و سپس در اروپا به اجرای کنسرت پرداخت.

صدای شفاف و سوپرانوی دریا  دلنشین و پرطنین است ..وی اجرا های صحنه ای قوی و شایسته ای انجام داده اصلا قابل  مقایسه با خواننده هایی که با استودیو های پیش رفته و دستگاههای دیجیتال صدای خودشان را قابل شنیدن میکنند،نیست.

دریا دادرو ترانه های محلی را با گویشهای محلی(کردی،گیلکی،شیرازی و ...) اجرا میکند .

ظهور چنین خوانندگانی با توجه به تمامی محدودیت های حتی پوششی...چه برسه به صوتی...برای خانم ها در ایران....باعث خوشحالی و و افتخاره ...فکرش رو بکنید اگر محدودیت های بی مورد  رو نداشتیم....چند دریا دادور در این کشور ظهور میکردند...!

واقعا چه کسی بعد ها جوابگوی آیندگان خواهد بود ...که چرا ما همیشه باید خلاف جهت تمام دنیا گام برداریم....چرا..؟

مگر هنر  زنان در کجای دنیا فاجعه آفریده که ما از آن دوری میکنیم...؟

بر اساس چه اصلی...چه علمی...چه منطق و چه منشی.....؟

نمیدونم ولی هر وقت موفقیت زنان ایرانی (به خصوص در هنر) رو میبینم....واقعا تحسینشان میکنم.....واقعا در این شرایط ....کار بسیار بسیار دشواره....!

 

 

 صدای دریا داور را در سایت ایشان بشنوید

سایت رسمی دریا دادور:  http://www.daryadadvar.com