اقتصاد اسلامی چیه....؟

دیشب چندین نفر از سران مسئولین و .....

در همایشی فکر کنم با عناوین حمایت از تولید کننده و مصرف کننده و از این دست دست به سخن پراکنی زدند...!

یکی از حضرات بازم گفت: اقتصاد سوسیالیستی فروپاشید...سرمایه داری هم که داریم میبینیم به چه روزی افتاده....پس حالا راه سومی باید یافت....راه حل...الان راه حل نجات دنیا " اقتصاد اسلامیه" ....

چند ساله دارم اقتصاد میخونم(ادعایی ندارم ولی حد اقل خوندم )هنوز نفهمیدم که چه طور دو تا دستور اخلاقی میتونه منشا علم اقتصاد اسلامی بشه....چرا خودمون رو با این چیزا خواب کردیم....مگه روانشناسی و جامعه شناسیمون رو با چند تا قوانین اسلامی تونستیم اسلامی کنیم که حالا اقتصادمون اسلامی بشه....مگه مهندسی برق و مکانیکمون اسلامی شده...!خب میگین اونا مهندسی واقتصاد علوم انسانیه...قبول....ولی مگه میشه نظام مالیاتی 1387 سال پیش رو پیاده کرد (البته به دلیل حسابرسی نشدنش و نسبی بودن و ... به نفع خیلیاست) و گفت این اقتصاد اسلامیه...نه عزیزان این سنت اسلامی است نه اقتصاد اسلامی....!

نمیشه سنت ها رو اجرا کرد و اسمش رو گذاشت سیستم.....!

آدام اسمیت پدرش درومد که بگه ثروت چیه...تحلیل و آزمون خطا کرد....حالا ما بعد از هزار سال با حدیث و روایت میخوایم تحلیل ها رو ادامه بدیم....به نظر کاملا شخصی خودم ...چیزی که بهش میگن علم با آزمون و خطا بدست میاد .

چرا میخوایم یه جزیره درست کنیم و خودمون رو توش قرار بدیم و دست و بالمون به هیچ کس و هیچ چی نخوره....مبادا که نجس بشیم....چه کسی از این کارا نفع میبره....؟

اگه قبول کنیم که اقتصاد یه علمه نه به سنت و وظیفه دینی و سعی کنیم اقتصاد رو یاد بگیریم و اجرا کنیم خیلی بهتره...تا اینکه جلوی دوربین تلویزیون به خاطر اینکه مردم رو مطمئن کنیم که به بهشت میریم ....دها نمون رو باز کنیم و از چیزایی که اصلا نمیدونیم چی هست صحبت کنیم....مثل ادعای اقتصاد اسلامی..!

/ 3 نظر / 22 بازدید
سحر شیرمحمدی

دل تنها عضوی است که با نگاه لمس میشود کسی که هدف های بزرگ دارد بزرگ می میرد. ارزانترین و زیباترین آرایش صورت لبخند است. همه از عشق دم می زنند اما عاشقان در سکوت می میرند. غرور انهدام است مغرور نباش امید دارویی است که شفا نمی دهد ، اما درد را قابل تحمل می کند به اینا فکر کن مرده شور اقتصاد اسلامیشون ور یش و پمشونو بردن اون واحدها رو پاس کن ولی بهش فکر نکن که اینها چی می گن اینا همیشه از این اراجیف می گن و هزار تا کلاه شرعی دیگه ببین شنونده باید عاقل باشه ............ دوست عزیز جهان سومی بودن مساوی است با عقب افتادگی و استعمار ما هم مستعمره عرب و انحطاطیم......این فکر کردن نداره تو که اهل دلی دلت را دریاب امیدواری داروی تسکین دهنده این مردم است که جز فرهنگ ارتقای فرهنگ با هیچ چیزی تقویت نمی شود....سیاست کثیف اسلامی از از بدو آغاز تیشه به دست در پی نابودی فرهنگ مابوده و با همین مبارزه بوده که که تقویت شده باور کن این تنها سلاح ماست .....ساز و شعر و نوشتن و خواندن.......... پس بزن ساز و بزن ساز همین...............

محسن اصفهانی

حرفای داوودی جان رو هم مین شنیدم ... و طبق معمول مجبور شدم یکی از فحشهای جدیدی رو که یاد گرفتم نثار حضور تلویزیونیش کنم. به قول استاد رحیمی که می گفت : اقتصاد خودش یه چارچوب و دستورالعمل معین داره و اسلام هم چارچوبی دیگر حال چطور می توان این دوتا رو کرد توی هم الله اعلم. میگم چرا مثلاً جامعه شناسی اسلامی یا موسیقی اسلامی یا روان شناسی اسلامی و غیره رو مطرح نمی کنن تا بیشتر فیض ببریم. مثلاً فکر کن می خواهیم روانشناسی اسلامی رو مطرح کنیم اما دستورات اسلامی در باب زن رو هم پیاده کنیم پسر اون وقت میشه آخر تناقض آی بخندیم [قهقهه]

قمی

سلام دلسوزی شما قابل تحسینه و معلومه که درد عدالت دارید اما به نظر می رسد حتی اگر خود رابین هود هم بیاید به سرنوشت احمدی نزاد دچار میشه امیدوارم با تخصص و مدارک دانشگاهی امثال شما مسایل اقتصادی و بخصوص معیشتی مردم بهبود یابند و دچار عصرجدید چازلی نشیم.