همه ایران

همه چیز هایی که ایران عزیز را تشکیل میدهند...از کوه و درخت و خاک و دریا و رود و انواع حیوانات...همه اینها ایران هستند.

همه اینها با هم ایران هستند.

در روزهایی که مهمترین مسئله "مصافحه" فلانی با خواهر مادر فلانی است و بحث اصلی بالا رفتن بهای جهانی طلا و ارز است...و خیلی ها آنقدر کوته فکر شدن که از این گرانی خوشحالند و ....!

به این فکر کنید که اگر انسانی این وضعیت رو نخواد تحمل کنه میتونه بزاره بره...بره یک جای دیگه پیش آدمهای دیگه و هر طوری که میخواد زندگی کنه....!!

اما یک پلنگ...خرس...مرال...گرگ....قوچ...گور....شاهین...گوزن زرد ..و یوزپلنگ و خیلی از حیوانات زیبا و منحصر به فرد این سرزمین جایی رو ندارن....باید همین جا بمونن و یکی یکی تلف بشن.....درختها و جنگل های زیبای البرز و زاگرس چاره ای جز انقراض و شکستن زیر بار این همه توسعه طلبی و حرص تولید و اشتهای مصرف رو ندارن...رودها کم اب میشن و سدهای غول آسا منابع آب زیر زمینی رو تحت تاثیر قرار میدن و اکوسیستم و رویش گیاه و هزار تا مسئله دیگر رو مختل میکنن....!!

واقعا فکر کنیم ...ایران چقدر مال ماست....! اصلا ما به کجای این طبیعت میخوریم...همه چیزش رو تغییر میدیم و اونچه که تو ذهنمون هست رو میسازیم....اگر ما نبودیم میلیونها سال دیگر این فلات و این قاره و این زمین به حیات مسالمت آمیز خودش ادامه میداد.

معلوم نیست ما از کدوم بهشت رانده شدیم و از کدوم سیاره به این بهشت زیبا رسیدیم...و کاری جز خراب کردنش نداریم.

 

پ ن: همه این حرفا برای این بود  بگم:...امسال عید وقتی به جنگل میرید...به کوه ...به دشت...به هرجا...زباله هاتون رو با خودتون برگردونید.

در وضعیتی هستیم که به نظر من حتی شکستن یک شاخه هم میتونه محیط زیست شکننده همه موجودات زیبای ایران عزیز رو تهدید کنه....

*بهار مبارک ...نوروز مبارک..نوروزی که در ایران...هنوز قشنگه*

/ 3 نظر / 40 بازدید
سحر

من باهارم تو زمين من زمينم تو درخت من درختم تو باهار نازِ انگشتای بارون ِ تو باغم می کنه ميون جنگلا تاقم می کنه پیشاپیش بهار بر اسماعیل عزیز مبارک... اما عید ما روزی دگر باشد...

نرده ها

سلام نوروز مبارک. چقدر خوبه که همه مون دلامون برای درختها و تنفس زمین ایرانمون بتپه.

اسحق فتحی

آقا اسماعیل سلام... امیدوارم که سال خوبی پیش رو داشته باشید مطلبت عالی بود رفیق دم شما گرم....تندرست باشید