سازمان تجارت جهانی

سازمان تجارت جهانی(WTO)مقر  آن در ژنو(سوئیس)می باشد...باقی اطلاعات رو هم میتونید از ویکی پدیا مطالعه کنید.

مسئله اصلی که خیلی از اقتصاد دانهای دنیا در موردش نظر داده اند....لزوم بودن چنین سیستمی در اقتصاد جهانیست.."یکپارچه سازی تجارت"....به این ترتیب....حتما تولیدات با محدودیت عرضه ای کمتری از جمله"گمرک،تعرفه،حق مالکیت،و...

مواجه هستند واز سویی هزینه های تولید به علت کاهش فاصله تولید کننده و مصرف کننده،استفاده از مزیت های نسبی و مطلق در نهاده های تولید و امکان بوجود آمدن و انباشت سرمایه در سایر کشور ها را دارد...ولی از طرفی تولیداتی که با فشار قوانین و تعرفه ها و ....توجیح پذیر میشدند(مثل خودرو سازی در ایران)...واقعا با خطر جدی مواجه میشوند(البته تعرفه برای 3 کالا به طور انتخابی ولی تا سقف12% را میتوان برای مدت محدودی انجام داد)....حالا واقعا حذف چنین تولیداتی از تولید ناخالص داخلی(GDP) تا چه حد میتونه مضر...ویا شاید هم مفید باشد را باید با مطالعات دقیق تر و آمار شفاف برآورد کرد....اصلا شاید انتقال منابع مصرف شده در این بخش به سایر بخشهای تولیدی  بتواند مزیت نسبی را در بخش های دیگر افزایش دهد...!!

معمولا مخالفان بیشتر از عواقب سیاسی طرح بیم دارند...چرا که با این ساختار تولید و اقتصاد به شدت دانش محور شده و در حقیقت سود بیشتر را کسی میبرد که از دانش و توانایی تولیدی بیشتری بر خوردار است،نه کسی که منابع بیشتری دارد(حالا این منابع نیروی انسانی،انرژی،معادن،آب و....هرچه میخواد باشد)...در این میان مدیریت تولید و فن آوری حرف اول را میزند...و رانت داشتن منابع به حداقل خواهد رسید.

در یک نگاه کلی یکپارچه سازی تجارت از دید مصرف کننده میتواند

 باعث بالا رفتن سطح رفاه و کاهش قیمت و بالا رفتن کیفیت محصولات شود

 از دید عرضه کننده :

1-باعث رقابتی تر شدن فضای تولید،

2-سرمایه گزاری بیشتر در بخشR&D ،

3-تبدیل شدن اکثر بازار ها به بازار آزاد،محدود تر شدن تولیدات انحصاری و افزایش شرکتهای چند ملیتی،و....

و از دید سیاست مداران..

1-کمرنگ شدن مرزهای اقتصادی،

2-ایجاد منافع مشترک اقتصادی،

3-کاهش قدرت چانه زنی کشور هایی که تا کنون از رانت منابع طبیعی استفاده میکردند،

4-پذیرش بی قید و شرط تر قوانین و مقررات بین المللی،

5-تبدیل شدن اقتصاد به مهمترین سلاح برای مناسبات دیپلماتیک و ....

 

پ ن: بنده در امور سیاست تخصصی ندارم و فقط از منظر اقتصاد در این مقوله وارد شدم.

 

/ 5 نظر / 30 بازدید
علی سلیمی

ممنون از مطلب شما. به اطلاعاتم اضافه شد.

مینا

مرسی . مطلب خوبی بود . [گل]

دنیا

ممنون دوست عزیز... خوبه که در زمینه WTO به تبعات اجتماعی موضوع هم اشاره نمایید استفاده کردیم[گل]

اردیبهشت

بخش R&D به نظر من یکی از فعالترین و اساسی ترین بخش های هر سازمانیه . اگه درست و به جا کار کنه و سرمایه گذاری ِ درستی در اون بشه ، اقتصاد رشد بیشتری داره ، محصولات با کیفیت تر تولید می شن و مشتری راضی تر خواهد بود .

عیسی

سلام این هم از اون مقولاتیه که بد جا افتاده و البته برادران محترم رانت خوار بد جاش انداختن وظیفه کسی که اقتصاد خونده توی این مساله زیاده و اونه که باید ابهامات رو برطرف کنه من معمولن با تشبیه جهان به روستاهای خودمون این مساله رو واسه هم ولایتی ها توضیح می دم و جواب هم داده. اول باید نگاه ها را درست کرد.