آینده نا مشخص دیه...!

دیه در قانون اساسی ایران:
دیه کامل( دیه قتل مرد مسلمان ) طبق شاخص بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال 1389 مبلغ 450000000 ریال است. که طبق ماده 297 قانون مجازات اسلامی ایران میتواند به 6 صورت از طرف قاتل انتخاب و پرداخت شود.(البته در ماههای حرام یک سوم این ارزش به دیه اضافه میشود)
ماده 297قانون مجازات اسلامی ایران:
دیه قتل مرد مسلمان( حالا به عمد یا غیره) یکی از امور ششگانه ذیل است که قاتل در انتخاب هر یک از آنها مخیر میباشد و تلفیق آنها جایز نیست:
1 - یکصد شتر سالم و بدون عیب که خیلی لاغر نباشند.
2 - دویست گاو سالم و بدون عیب که خیلی لاغر نباشند.
3 - یکهزار گوسفند سالم و بدون عیب که خیلی لاغر نباشند.
4 - دویست دست لباس سالم از حله های یمن.
5 - یکهزار دینار مسکوک سالم و غیر مغشوش که هر دینار یک مثقال شرعی طلا به وزن 18 نخود است.
6 - ده هزار درهم مسکوک سالم و غیر مغشوش که هر درهم به وزن 6/12 نخود نقره باشد.

اگر برای تعیین دیه شرع را ملاک قرار دهیم(جدای از اینکه برای شرایط امروز لازم است یا نه) باید هر ساله 100 شتر سالم و بی عیب  از طرف مامورن قوه قضائیه استعلام قیمت شوند و سپس نرخی برای دیه در همان سال تعیین شود.

توجه داشته باشید که قیمت سایر دیه ها مثل نقص عضو و آسیب های دیگر جسمی بر اساس دیه کامل محاسبه میشود ,به عبارتی همه دیات تحت تاثیر این قیمت خواهند بود.

با توجه به امار بیمه مرکزی رشد صنعت بیمه در سال گذشته 27 درصد بوده که البته 78.5 در صد از درامد ها صرف پرداخت خسارت شده که با این وجود نشان میدهد حدودا 22 درصد حق بیمه ها چیزی بیش از 27 درصد نرخ رشد را برای صنعت بیمه به همراه داشته است.

این را میتوان نتیجه رشد 1.5 درصدی ضریب نفوذ بیمه نیز دانست که البته برای کشوری با پتانسیل های ایران بسیار کم است و آینده پر بار تری را برای صنعت بیمه انتظار داریم.

جدای همه این مسائل در حال حاضر چالشی در دولت بوجود امده در مورد نرخ دیه..!!

مسئولین که همیشه (حد اقل اینطور مینماید) شرع را سرلوحه کار خود قرار داده اند..گویا مدتی است که در مقابل افزایش نرخ دیه مقاوت میکنند....یه نظر شما علت چیست؟

علل مختلفی را می توان بر شمرد مثلا:

1- بازار خودرو متاثر از قیمت بیمه نامه خودرو است(به خصوص خودرو های کار کرده)

#تصور کنید یک اتومبیل( رنو5) که سابقه بیمه هم نداشته باشد مبلغی بالغ بر 530 هزار تومان برای بیمه یک ساله(با نرخ  دیه سال 89) باید پرداخت کند...(قیمت رنو هم حتما کمتر از 3 میلیون تومان خواهد بود)

2- دولت در صورت افزایش دیه , به عبارتی افزایش قیمت و تورم را تایید خواهد کرد(امری که بیش از هر کاری برای دولت دهم سخت  است..اعلام آمار واقعی و اعتراف به افزایش تورمی است که همه در جریانش هستیم)

3- بیشترین بیمه نامه های صادره در همه شرکتهای بیمه مربوط به بیمه شخص ثالث اتومبیل است,از طرفی ایران پر حادثه ترین جاده ها را دارد که امکان پرداخت خسارت بسیار بالا خواهد بود.

در این چالش پیش آمده دولت تا حالا برنده بودن و توانسته,قوه قضاییه و از همه مهمتر قوانین شرعی را تا نیمه سال متوقف کند. البته امروز قرار است که نشستی برای حل این مسئله برگزار شود.

معجون تلخ افزایش دیه  دست به دست میگردد و کسی جرات سرکشیدن آن را ندارد...چرا که انگشت اتهام به سمت او خواهد بود. در شرایطی که قوانین اسلامی بیش از 1390 سال پیش صریحا در این مورد صحبت کرده است....!!

مدیریت ضعیف در امور بیمه ای کشور و همچنین اعمال قانون ضعیف از سوی قوه قضایه و همین طور  بی ثباتی در دولت دهم نتیجه ای خجالت آوردی به بار اورده است....:سال 90 به نیمه رسیده اما هنوز نرخ مشخصی برای دیه در نظر گرفته نشده و هنوز بازار شایعات داغ است..و قطعا مردم از این امر متضرر خواهند شد.خانواده های که ممکن است با از دادن سر پرست و نان آور خانه بسیار به این دیه محتاج باشند...!!

 

 

/ 7 نظر / 4 بازدید
خروس

به صد نفر عاقل فوری فوتی نیازمندیم

عیسی

به قول اکبر اکسیر: خواهر، مشکل جهیزیه داشت برادر، غم نان مادر، آرزوی زیارت من... شرمنده زانتیای سیاهی هستم که از روی پدر مهربان عبور کرد و ما روسفید شدیم!

م مثل میترا

سلام استاد روزهاي سياه مردمان سياه و زمين سياه چه چاره از قوانين سياه

البته گمان من اين است كه معناي انطباق با شرع مقدس فقط ساخت كلاهي شرعي است براي عدم كفايت عقلي شرعياتي كه روز به روز بر دردهاي بي درمان جامعه سرپوشي تازه ميسارند...عالي بود مرسي رفيق

وحید زایری

من شنيده ام كه ديه كامل90 ميليون تومن شده ! مگه اين طور نيست ؟!

حمید

محرمانه را به عمد مهرمانه نوشتید؟؟ مرسی از حضورت