بدون کوچکترین تحلیلی....!!

واژه"روشنفکر" زمان زیادی است که وارد فرهنگ و زندگی ما شده...و بیشتر برای غیر موجه نشان دادن تفکری و یا مسخره کردن کسی یا جریانی مورد استفاده قرار گرفته....روحیه طنز آمیز ایرانی(که بعضی وقتها مانع تجدد گرایی هم میشود) به روشنفکری هم رحم نکرده و به انواع مختلف خواسته که  کوچکترین نکته ها را دستاویز طنز و یا هجو هزل خود گرداند.....

در مقاله ای از روزنامه شرق مواردی را برای داشتن تیپ روشنفکری مطرح کرده بود:

اینها از مصادیق بارز روشنفکر نمایی در ایران شده بودند:: از گیوه بگیر تا کیف بافتنی و کتابهای هدایت و کافکا و اشعار مولانا و موی بلند و ریش و خیلی چیزایی که امروزه هر جایی میشه در موردش شنید....!!

این برخورد بسیار یک طرفه با این گونه افراد(حالا چه در ظاهر و چه در باطن) چقدر جنبه طنز دارد،چقدر اجتماعی و چقدر سیاسی...؟؟

نگارنده مقاله به جای این همه حاشیه رک و پوست کننده میگفتن "همه دانشجویان به خصوص دانشجویان هنر" .....آیا این برخورد مغرضانه نیست؟؟

کاری با رنگ و جناح و جحت وزش باد ندارم....ولی حس میکنم بعضی ها از دست انداختن جوانان لذت که هیچ...استفاده های دیگری هم میبرند...!!

اصلا موافقید یک بیانیه صادر کنید و هر کسی را که وارد دانشگاه شد و نخواست سیرت و صورت قدیم را حفظ کند...بیگانه و معیوب العقل بنامیم(گرچه گیوه و گلیم از قدیم به ما ،ارث رسیده).

در میان دوستانم کسانی هستند که گیوه به پا میکنند و محاسن بلند دارند....لباس کنفی میپوشند و "فروهر"به کردن می آویزند....

پای صحبت خیلی از اینا نشستم و چیز یاد گرفتم...بدون توجه به ظاهرشون.....

حتما این گونه افراد جذابیت دارند که خیلی ها دوست دارند مثل اینها لباس بپوشند.....اصلا چرا جامعه را چند پاره و جدا کنیم.....(کی از خودی غیر خودی خوشش میاد...!! ).....!!..تفاوت در جامعه امر پسندیده ای است و باعث پویایی و تحرک جامعه میشود...ولی بحث و جدل بی هوده و سعی در تضعیف گروههای دیگر...واقعا بیهوده است.

چرا همه چیز این جامعه باید در مد و ظاهر خلاصه شود...و نقد و قضاوت شود..؟؟

همیشه در این چند سالی که حداقل من به یاد دارم . ملاک شخصیت و توانایی افراد ظاهر آنها بود و در همین حد ظاهر هم از افراد توقع میرفته.

کجای دنیا شما شعر کافکا بخونی...مسخرت میکنن...اونم در یک روزنامه کثیرالنتشار..!!

آیا انسان متمدن انقدر درگیر پوشش و ظاهر افراد خواهد بود....؟

چرا اگر همه شبیح فلان مداح....ویا فلان فرد مورد تایید رسانه ها لباس بپوشند ، انتقاد که هیچ،تشویق هم دارد..؟؟

گمان میکنم سیاست گذاران کلان....از رواج ظاهر گرایی و کم عمق بودن قضاوت ها در جامعه استقبال میکنند.

پ ن1: لینک مطلب از روزنامه شرق

http://sharghnewspaper.ir/News/90/04/21/5179.html

پ ن 2: نویسنده مقاله روزنامه شرق"بابک ریاحی پور" یکی از نوزاندگان صاحب نام در موسیقی پاپ هستند.

/ 6 نظر / 2 بازدید
عباس خلیلی

همه هست آرزویم که ببینم از تو رویی چه زیان تو را که من هم برسم به آرزویی میلاد با سعادت منجی عالم بشریت مبارک. برای فرج در ظهور آقا عج الله تعالی فرجه الشریف 5 صلوات بفرستید

negin

از این پست خیلی لذت بردم. قرن بیست . یکمه و به نظرم هیچ کس نمیتونه به خاطر مسائلی در این حد جزئی به بقیه انگ بزنه ولی خب...قرن بیست و یکم باشه!اینجا هم ایرانه!!!!

م مثل ميترا

سلام ای کاش بیندیشیم چگونه فارغ از ظاهر به دنیا اومدیم و از دنیا هم می رو.یم و خدا هم به اندیشه و اعمال ما کار دارد بی تردید در جامعه ی ما ظاهر پرستی رواج داده می شود ماهم به روزیم [گل]

نهال

سلام آقای اسماعیل عزیز: در این که معلوم نیست میل به تمسخر و نقد و عیب جویی از کجا می آید با شما موافقم. اما تا آنجا که من در دوران تحصیل جامعه شناسی یادگرفته ام، در نظر دسته هایی از متفکرین ، مثلا متفکرین انتقادی ( نئومارکسیست ) هم روشنفکر ( به قول ماشاأ الله آجودانی : نه در معنای منورالفکر که در معنای متعارف امروزی ) بار منفی دارد. زیرا از نظر اینان روشنفکر کسی است که بیرون گود نشسته و همه چیز را در کافه نشینی به نقد می کشد و به عمل اجتماعی یا همان پراکسیس نمی پردازد. یادم هست که در همان سالها استادی از اساتید شهید بهشتی به نام دکتر اجتهادی که نیما هم خوب می شناسدش، به یکی از پسر ها که اتفاقا عاشق نظریه پردازان انتقادی هم بود ، انذار داده بود که در آستانه وارد شدن به مسلک روشنفکران است و سعی کند از آن بپرهیزد. این حرف ابتدا نشانه بی سوادی و بی اطلاعی استاد دانسته شد، اما چند سال بعد هم ما و هم همان دانشجو فهمیدیم دکتر اجتهادی چه می گفته.

نرده ها

خب خیلی طبیعیه حرص خوردن هم نداره از این کوتوله های فرهنگی که نمی تونن توی متن و بطن یک گفتمان فرهنگی وارد بشن و تحلیل کنن چه انتظاری داری؟ مجبورن طفلکی ها بنشینن و مثل خاله زنک ها از روی علائم ظاهری ادمها رو طبقه بندی کنند هر که این شکلی بود ... است هر که ان شکلی بود .. است. طفلی ها نقدی بهشون وارد نیست تو خون خودتو کثیف نکن.

وحيد زايري

اسماعيل جان كلا ميل و جهت گيري حكومت كشور به سمت حكومتهاي كمونيستي مي رود كه همه در لباسهاي متحد الشكل و شمايل دولت پسند بايد باشند . يك شوي زيبا ديدم از گروه پينك فلويد به اسم ديوار كه انتقاد از مدرسه بود كه همه بچه ها رو در پشت نقاب به يك شكل در مي آوردند و اونها رو توي چرخ گوشت به شكل يك خمير در مي آوردند . اين مثال خوبي براي ممالك ايدئولوژيك مثل كشور خودمونه .