چنانت بکوبم به گرز گران....!!

خبر های بدی در مورد کشور عزیزمون  می شنویم....که البته باید علت رو در خودمون هم ببنیم.

این "اژدهای سرخ" که بهش "چین" هم میگن به تکنولوژی های باور نکردنی در امر تولید دست یافته که هزیه تولید رو بی نهایت کاهش میده....امروز تو راه که میومدم محل کار از رادیو تاکسی شنیدم که اکثر فعالان عرصه دوزندگی در مشهد کارشون رو از دست دادن....و راسته کت و شلوار دوزان مشهد در بازار کلا تعطیل شده....!

فکر کنم چند وقت دیگه این بلا سر کسبه"ارباب همایون و باغ سپهسالار و مولوی و ...." هم بیاد.

جای تبریک داره به سیستم  اقتصادی "چین" با این کاهش هزینه تولید...جدای از بحث کیفیت...که در درجه پایینی برای مصرف کننده ایرانی قرار داره....قیمت هاشون فوق العاده غیر قابل رقابته....مثلا کت وشلواری با هزینه تمام شده حداقل ۴٠ هزار تومان در بازار ایران(به گفته اکثر تولید کنندگان)...در مقابل جنس چینی که از چین تا ایران و هم سفر کرده....و با قیمت ٢۵ هزار تومان فروخته میشه....اصلا شانسی نداره...!!

این چیزیه که داریم میبینیم......دیگه فکر نکنم بشه بهش سیاست "دامپینگ" هم گفت....؟ مگه چقدر میشه در بازار هدف این سیاست رو ادامه داد اونم برای کشوری مثل چین که به این ارزها به شدت نیاز داره....!!

چه رازی در صنعت تولیدات چین نهفته است...؟؟

تو دوره دانشجویی یکی از دوستان برای درس اقتصاد توسعه تحقیق خوبی در این زمینه انجام داده بود که من طبق عادت همیشگی بعد از ارائه یک نسخه از اون رو کپی گرفتم....حالا بعد از دو سال نکاتی رو هم بهش اضافه کردم و کاملترش کردم......حالا ببینید راز و رمزهای کاهش هزینه تولید اژدهای سرخ را...!

١- تخصصی شدن تولید در واحد های کوچک

٢-توجه به سود بری از تولید انبوه با حداقل سود

٣-شناسایی و مطالعه استراتژیک بازار-- چینیها بازار هدف رو بسیار خوب میشناسند..مثلا میدونن که در ایران رقابت بسیار قیمتیست نه کیفیتی.

۴-تامین مواد اولیه از خود کشور هدف--این سیاست زیرکانه باعث افزایش همزمان هزینه تولید در کشور هدف شده و در کوتاه مدت منفعت کشو رهدف را در صادرات مداد اولیه قرار میدهد.

۵-نیروی کار بسیار ارزان و بر خورداری از سیستم آموزش قوی و هدف دار که ارتباط مستقیم و منظمی با بازار کار دارد

۶-بهره وری بالای نیرو کار و سرمایه در چین از نقاط قوت این اقتصاد در حال رشد است که ریشه اصلی آن در سیستم آموزش و سیاستهای اقتصادی دولت می باشد.

در جهان امروز مهم ترین قدرت و عامل تامین کننده امنیت برای هر کشوری اقتصاد است...این حقیقتیست که چند سالیست در دانشگاهای ایران درک شده ولی طبق معمول فقط در دانشگاه ها به آن پرداخته شده است.

فرصت هایی که کشور عزیزمان برای صادرات از دست میدهد سریعا به روزنه هایی برای واردات منتهی میشود و باوجود اقتصاد های قدرتمندی مثل چین که مدام در حال پیدا کردن راهی برای ورد به بازار هستند....فرصت های باقی مانده را باید غنیمت شمرد.

نبرد رستم و اژدها-اثر استاد محمود فرشچیان

/ 9 نظر / 28 بازدید
یکی که اینجا رو دوست داره

تولدمه[خجالت]

طلوع

من مثل شما اطلاعات کافی در زمینه اقتصاد ندارم و نمی تونم خوب تحلیل کنم اما یه نکته رو نباید فراموش کرد اگه چین اینجوریه همش به خاطر همت نیست خیلیشم به خاطر استسماره.تو چین مردم زیادی در ازای یه وعده غذا در روز و یه جا واسه خواب از صبح تا شب کار می کنن واسه همین هزینه تولید به جز مواد اولیه واسشون بسیار ناچیزه.این سرمایه داری همه جا خون می خوره.

سحر.ق

دیگه رستمی هم در کار نیست که با این اژدهای سرخ توان نبرد داشته باشه.خیلی جالب و آموزنده بود.

ماهی تنگ بلور

من تولیده کننده های زیادی رو میبینم همشون خون گریه میکنن,این همه هزینه ها ی الکی که فقط باعث میشه قیمت محصول بره بالا....و یکی از هزینه های خنده دار هم رشوه است....عیدی و رشوه جالبه[متفکر]

مریم

اسماعیل جان... به نظرم همه این چیزا به مردم عزیزمون بر می گرده و نه کشور عزیزمون[چشمک]

سهراب

برادر جان یه کم منفی مینویسی ها ![ناراحت] بی خیال بابا. وقتی از شعر و موسیقی و طبیت مینویسی لذت بخش تره.از این مطالب اینقدر تو روزنامه و اینور اونور میشنویم...تا دلت بخواد. این جا میایم تا بعضی چیز ها رو فراموش کنیم...سخت نگیر. باز هم از شعر و موسیقی و...بنویس.

وحید زایری

خیلی جالب و تاسف برانگیز بود . به نظر من مهمترین چیزی که باعث این قبیل ضررهای اقتصادی میشه اینه که مسئولین کشور عرق ملی ندارن و حداکثر تلاششون اینه که قدرت خودشون رو حفظ کنن . شما می بینید که هر دولتی که میاد برنامه های خودش رو داره و یک روال ثابت و منطقی در کارها وجود نداره . قاطی شدن نابجای مسایل دینی در اقتصاد هم یک عامل دیگه است . تنبلی و منفعت طلبی مردم کشورمون هم مزید بر علته ! خدا خودش به خیر کنه

نگين

نمیدونم چرا از تکنولوژی های کاربر استفاده نکردیم.با اینهمه نیروی کار ارزان چه اصراری به تکنولوژی سرمایه بر بود.چرا و چرا؟

اسحق فتحی

درود بر شما اسماعیل عزیز من هم به فراخور شغلم که در اتاق بازرگانی اهواز است دستی بر آتش اقتصاد نیز دارم چیزی را که در مورد اقتصاد چین نوشته اید کاملا" درست است و تصویری در یکی از وبلاگهای مرتبط دیدم که وصف حال این چینی های پر تلاش بود مورچه ها برای عبور از یک شکاف با چسبیدن به هم یک پل مورچه ای درست کرده بودند و... زنده باشید