دانش...بی اهمیت ترین پایه توسعه در ایران

چندی پیش بحث ایجاد ٢٠ درصد سهمیه برای دانشجویان متاهل در دوره کارشناسی ارشد مطرح شد...امروزخبردار شدم که این طرح امسال اجرا نمیشود....

نمیدونم الان چه احساسی از شنیدن این خبر دارید....ولی ابتدا کمی فکر کنید و بعد نظر خودتون و بگید.

وقتی آزمون و مصاحبه ای یکسان برای ورود به دانشگاه برگزار میشه منظور اینه که بهترین ها انتخاب بشن،با استعداد ترین و خلاق ترین ها...در شرایط برابر خودشون و محک بزنن و انتخاب بشن...نتیجه هم معلومه...بهترین ها برای مهم ترین پست ها و در نتیجه بازده و بهره وری بهتر و نرخ رشد بالاتر و در نهایت توسعه و پیشرفت...

حالا این وسط نهاد های مختلف و تصمیم گیر میخواهند برای نهادینه کردن فرهنگ ازدواج،روحیه ایثار،توزیع مجدد رفا در مناطق محروم و روستایی،تجلیل از مقام شامخ گروه ها و اشخاص خاص،احترام به فلان اداره و شرکت،ارائه خدمات به خواص و ....کاری انجام بدهند...خب این حق هر دولتی است...و در حوزه علوم سیاسی و خارج از بحث ما....ولی انجا به ما مربوط میشود که مثلا برای ترویج فرهنگ ازدواج...وام ازدواج را از ۴ میلیون(که دومیلیون تومان آن هم کالاست نه نقدی) به ۵٠ یا ۶٠ یا بیشتر افزایش نمیدهند.... مطئنم کسی هم کسی اعتراض خواهد کرد...؟؟؟!!

مشکل اینجاست که دولت و مسئولین محترم این امر را دلیلی برای تشویق ازدواج نمیبینند....و کار به جایی رسیده که سهمیه دانشگاه...آن هم در مرحله حساسی مثل کارشناسی ارشد از دید آقایان محرک ازدواج جوانان شده...چرا که هزینه آشکار(دیداری)کمتری به جامعه تحمیل میکند....!!

میدونین یعنی چی...؟؟ یعنی بی ارزش ترین و کم خرج ترین هدیه برای مسئولین به جوانان (حالا از هر صنفی و به هر دلیلی) واگذاری کرسی هایی که باید با دانش و توانایی کسب شود به کسانی که صلاحیت ندارند...و در طرف دیگر حذف کسانی که توانایی رسیدن به این درجات علمی رادارند.....!!!؟؟

واقعا فکر میکنید  برای رسیدن به این حرفهایی که من نوشتم چند ساعت تفکر لازمه...؟؟

پایه و اساس توسعه در همه کشورهای جهان دانش و تولید دانش است...بازده سرمایه گذاری در دانش در اکثر موارد حتی تا ۵ برابر میزان سرمایه گذاری اولیه است....این رقم کمی نیست.....رقم کمی نیست که مسئولین بخواهند با فروش ارزان آن...مثلا ازدواج یا هزاران نیاز دیگر را در جامعه مرتفع کنند....!!!!

همین حالا با خودتون فکر کنید:

من چقدر حق دارم از رفاه کسانی که بعد از من در این سرزمین حق زندگی دارند،خرج کنم.....؟؟

/ 11 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرا

جل الخالق! مملکت گل و بلبل که دست همه کشورها رو بابت تصمیمهای احمقانه از پشت بسته. لابد چند وقت دیگه سهمیه باز میکنن برای کسانی که فرزند ذکور مقید به دین مبین اسلام داشته باشند! راستی، یه بعد دیگه قضیه هم میتونه حضور کمتر بانوان در دانشگاه باشه چون در مملکت گل و بلبل عزیزان بعد از ازدواج باید به وظیفه خطیر شوهرداری و بچه داری برسند و اصلا چه معنی داره زن جماعت بره دانشگاه؟؟؟؟

اردیبهشت

جداً مشوق و محرک خوبیه برای ازدواج !! متأسفم برای سیستم فعلی [شکست]

علی سلیمی یکتا

سلام رفیقم. چقدر مطلب خوبی نوشتی. امیدوارم مسئولان هم بیانو بخوننش. عکست هم خیلی پرمعناست.[ماچ]

معراج

چی بگم اسماعیل جان که این خانه از پای بست ویران است چه بودیم و چه شدیم

کاغذ A4

این یکی از بدترین ایده هایی بود که می شد داد ... بد و خنده دار ... باور کنید نیازی نیست آدم حتی لحظه ای به این موضوع فکر کنه فقط کافیه بلد باشه فکر کنه ... در همین حد هم می تونه بفهمه این طرح کاملا بی معنی ست ... حکایت طرح های مسولین شده هر روز بدتر از دیروز

دنیا

وقتی که یکی از شرایط معافیت از خدمت سربازی رو میزارن "ازدواج با زن معلول"....! شما چه انتظاری دارید آخه؟! راه حل های ذهن های پریشان...!

مینا

وای به حال ما که اساس خانواده ها بر چنین اساسی باشه . توی فیلم دختران انتظار دقیقا به این موضوع اشاره شده . دونفر بخاطر گرفتن وام ازدواج میکنن . و چه وحشتناکه .

مریم

زود باشید ازدواج کنید مگر نه تا چند وقت دیگه یه سهمیه 50 درصدی برای ازدواج بامعلولین و 10 درصد بچه اول 20 درصد بچه دوم....می ذارن. از ما گفتن از شما نشنیدن[نیشخند] اگه اشتباه نکنم آل احمد که می گه" همه چیزمان به همه چیزمان می آید" . از این مملکت گل و بلبلی انتظاری بیشتر از این داری؟!!![ناراحت]

کامران نرجه

با سلام من خبرنگار بخش اقتصادی روزنامه اطلاعات هستم و تمنا می کنم از وبلاگ های اقتصادی من دیدن و در صورت تمایل تبادل لینک فرمایید www.kamrannarjeh.persianblog.ir www.keshvarshenasi.persianblog.ir

علی سلیمی یکتا

سلام. من با نظرتون موافقم. ولی از یک دید با زاویه می خواهم بررسی کنم. شرایط کسی که در زندگی متاهلی است با کسی که مجرد هست از لحاظ وقت و دغدقه فکری قابل بحث و بررسیه. نمی خواهم دلیل بر خوب بودن این طرح بیارم ولی باید برای نقد یک طرح از تمام زوایا اون رو مورد تحلیل قرار بدهیم. مثلا کسی که متاهل و شاغله شاید استعداد زیادی داشته باشه اما دیگه وقت و انرژی برای مطالعه نداشته باشه. حالا کسی که مجرده جز درس خوندن کاری نداره مگر شاغل هم باشه. که باز هم وقت آزادی براش میمونه نسبت به فرد متاهل. پس خیلی هم زود طرحی رو رد و یا قبول نکنیم. خیلی قابل تامله.