چیزی که عیان است....!!

ماجرای اختلاس یا به عبراتی همان "دزدی" که با لفظ محترمانه اختلاس از آن یاد میشود  این روزها نقل محفل همه اقتصادخوانده ها و مردم کوچه و بازار شده.

به راستی چه می شود که دزدی به خاطر سیر کردن شکمش به حبس و تعزیر و قطع ید محکوم می شود و مدیران و مسئولان و دلسوزان نظام (البته به ظاهر)بعد از بلعیدن اعتبارات بانکی(که برای توسعه کشور و اشتغالزایی در این شرایط حساس بسیار مهم است)..خیلی شیک و اتو کشیده با محاسنی جوگندمی و موهایی شانه شده , یقه های بسته و انگشتر عقیق...تسبیح به دست و ذکر گویان....با لبخندی "دزدی" را به اختلاس و جعل اسناد را به تعبیر غلط از مقررات بانکی تبدیل میکنند؟؟؟!!

ماجرای حسابهای LC و نتزیل های بانکی که داستان درازیست و در آخر به این نتیجه میرسید که با چند قانون ساده بانک مرکزی- که این روزها سردمدار تغییر مدیر عاملان بانکهای خصوصی شده- قابل پیشگیری بود.

واقعا چقدر اقتصاد ما بیمار است که 3000هزار میلیارد تومان در آن گم میشود....؟؟

حتما تا حالا یا خودتان به بانک رفته این یا شنیده اید که دو سال است که بانکها(حتی خصوصی) اجازه پرداخت هیچ گونه وامی(البته به غیر از مشارکت در ساخت و قرض الحسنه) را ندارند و مردم حتی از دریافت یک وام 5 میلیون تومانی برای خرید خودرو هم محرومند.....!!

در عوض انواع صندوق های مالی اعتباری و قرض الحسنه و تعاونی...مثل قارچ رشد می کنند....!!

سال 1381 در دانشکده اقتصاد را خوب به یاد دارم که دکتر"فریبرز رئیس دانا"(اقتصاددان) گفتند که مراقب این صندوقهای قرض الحسنه باشید که یکی از مراکز اصلی پول شویی در ایران هستند.

همه این کاستی ها و ضعف های قانونی است که راه را برای اختلاس(یا بهتر بگم :دزدی") باز میگذارد.

هر وقت قدر به ثروت نزدیک میشود و برای رسیدن به ثروت باید از قدرت استفاده کرد واین امکان را یا قانون بوجود می اورد یا با ضعف خود آن را حمایت میکند...نتیجه ای بهتر از این به بار نخواهد اورد.

دزدی امروز کشور ما در این ابعاد باور نکردنی  به بهترین شکل نشان دهنده نا کارامدی سیستم اقتصادی حاکم و سوء مدیریت شدید در قوه مجریه است(در مورد قوه قضاییه تخصصی ندارم و حرفی نمیزنم...خودتون قضاوت کنید).

نمایش جالبی شده....به انتظار پرده های بعدی این نمایش هستیم اقای رئیس؟؟؟

 پ ن:آسوده بخوابید...شهر در امن و امان است

/ 12 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اسحق فتحي

درود ... راستش گمان نميكنم خيلي جاي تعجب باشد جابجايي اين پولها در نظام فاسدي مثل جمهوري اسلامي شما ببينيد مسئولين در قوه مجريه مقننه و در مجلس كه نماينده ملت هستند به محض كوچكترين اعتراضي آتوهايشات رو ميشود و در اين ميان كه هر كسي به طرف نقابل ميگويد تو هموني هستي كه فلان كردي..نهايتا" اصل ماجرا با توجه با آلزاميمر تاريخي ملت ما فراموش ميشه و ....اي بابا ...سرتون سلامت رفيق

(m.j)

آخیش" ای جونم، ببین چه معصومانه خوابیده این صاحاب پاکترین دولت تاریخت[تعجب]

دریای شرقی

درود استاد خوبم این تازه یکیش بود که صداش خیلی بلند بود بگوشمون رسید ....باقیش مونده زیاد عجله نکنید نبوت بعدی هم میرسه [لبخند]

amiri

سلام ای داد چی بگم که .......

محسن اصفهانی

حکایت شاگردِ طبیبیه که یه چیزی رو کامل یاد نگرفته بود، دید توی حیاط الاغی رو بستن؛ اومد گفت: مریض خر خورده!! حالا حکایت ما هم اینه اسماعیل جان. (راستی دنبال این نگردیم که طبیب و شاگرد و مریض و الاغ کیه ها!! بی خیالش) [گل]

سهراب

چی بگم برادر جان...[متفکر][چشمک] شاد ، پیروز و سلامت باشی....خودتو عشقه.... خیلی به این چیز ها فکر نکن...[چشمک]

خروس

موشک چیز بدی نست اما نه به این گرونی دیگه

نهال

سلام آقای اسماعیل ممنونم از اطلاعاتی که دادید. درک روابط اقتصادی واقعا پیچیده است. من روزنامه ها رو تعقیب می کنم این مدت اما هنوز تکلیفم با این مسئله تنزیل روشن نشده. اگر حوصله کردین، از دید یک اقتصاد خوانده بیشتر توضیح می دهید که مسئله وام و قرض الحسنه و ارتباط اون با پول شویی چیه؟ اگر یک منبع ساده هم معرفی کنین من قانعم. ببخشید تو رو خدا. من جامعه شناسی یک کم می فهمم اما اقتصاد اصلا. بازهم ممنون.

نهال

خیلی خیلی متشکرم . شما معلم خیلی خوبی هستید. یاد گرفتم !![لبخند]

وحيد زايري

در خصوص اين دزدي يه مطلب طنز كوچولو دارم كه دعوت مي كنم بخونيد و ببينيدش !