کنسرت گروه بزرگ شاهو

یکی از دوستان گرامی به نام حامد صغیری پس از مدتها تلاش کنسرتی ترتیب داده اند که به دوستان توصیه میکتم حتما ببینند....برادرم هم در این اجرا آواز را اجرا میکنند...این عکس هم مربوط به  گروه "شاهو" در چند روز پیش و هنگام تمرین است...اجرا در ٢٨ و ٢٩ آبان در تالار وحدت ساعت ٢١ برگزار میشود...مصاحبه حامد صغیری(سرپرست گروه شاهو)  با حیات نو  را در ادامه بخوانید .

نشست خبری کنسرت گروه بزرگ سازهای ایرانی شاهو به سرپرستی و آهنگسازی حامد صغیری صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد.

در این نشست حامد صغیری درباره پیشینه گروه موسیقی شاهو گفت: از سال 79 این گروه متشکل از نوازندگان سازهای ایرانی تاسیس شد و هم اکنون به مدت سه سال است که ترکیب ثابتش را به دست آورده است. گروه بزرگ سازهای ایرانی 41 عضو دارد و فرم موسیقی آن، تلفیقی از موسیقی مقامی و دستگاهی است.

وی ادامه داد: این گروه پرهیز از خواننده محوری و نزدیک شدن به ترکیب سازی دوران گذشته و حتی قبل از اسلام را در برنامه خود دارد و به طور کلی به ادبیات کلاسیک و به ویژه اشعار حضرت مولانا نظر دارد.

صغیری افزود: گروه شاهو از چند زیرگروه تشکیل شده است؛ گروه تنبور، سازهای زهی آرشه ای و سازهای کوبه ای به علاوه سازی که استاد ژاله به تازگی آنها را ساخته به نام دلنواز.

 

به گفته صغیری در بخش اول این کنسرت قطعات رهایی، خون خورشید، شهان آسمانی و در ادامه قطعه بیقرار اجرا خواهد شد. در بخش دوم نیز قطعات ارژن، قلندروار، همنوایی، مطرب طنبور، طربستان و توبه با اشعاری از مولانا و سیدخلیل عالی نژاد اجرا می شود.

در گروه شاهو سازهایی چون دو چنگ بازسازی شده از دوران ساسانی، قانون، بربت، رباب، دلنواز، سازهای مختلف کوبه ای در کنار تنبور و کمانچه نواخته خواهد شد.

سرپرست گروه شاهو با اشاره به برنامه های سال گذشته گفت: محل تمرین یکی از مشکلات عمده گروه ما بود که با پیگیری ها و مساعدت بنیاد رودکی، تالار رودکی به مدت یکسال و هفته یک روز در ازای مبلغی به ما اجاره داده شد که حرکت مثبتی بود. از این رو گروه ما از لحاظ تمرین در شرایط خوبی قرار دارد.

صغیری با اشاره به پیشینه بلند موسیقی ایرانی اظهار کرد: ما از موسیقی گذشته خود هیچ مکتوبی در دست نداریم و تنها ردپایی از آن به جاست بنابراین اجرای دقیقی از آن نخواهیم داشت. اما آنچه که در اثر پژوهش به دست آمده است، اینکه تنبور کرمانشاه و دوتار خراسان سازهایی هستند که از قدیم به همان شکل باقی مانده اند.

وی در ادامه به مشکل برنامه ریزی تالار وحدت اشاره کرد و گفت: تالار وحدت به عنوان مامن و جایگاه ویژه موسیقی در کشور باید از برنامه ریزی دقیق تری بهره ببرد اما اصلی ترین مشکل ما نبود برنامه ریزی درست و جدول برنامه هاست. زمانی که در یک روز سه کنسرت موسیقی پشت سر هم برگزار می شود یک فاجعه در موسیقی رخ می دهد چرا که گروه ها نمی توانند از همه امکانات خود استفاده کنند و کیفیت کارشان پایین می آید.

صغیری افزود: از آنجا که کوک سازهای گروه یک ساعت به طول می انجامد و از طرفی برنامه قبلی تا یک ساعت قبل از برنامه ما به پایان می رسد ممکن است مجبور شویم بدون میکروفون و با استفاده از رفلکتور برنامه مان را اجرا کنیم و اگر این اتفاق نیفتد باید منتظر امداد غیبی باشیم.

سرپرست گروه شاهو درباره استفاده از اسپانسر گفت: همانطور که می دانیم کنسرت هایی همزمان با کنسرت ما در موسیقی پاپ برگزار می شود اما نوع تبلیغات و حامیان مالی آنان با ما قابل مقایسه نیست بنابراین صحبت از اسپانسر در موسیقی ایرانی در حد شوخی است. به گفته یکی از مدیران، تا زمانی که هنر را جزو خدمات دون پایه هنری تلقی می کنیم وضعیت آن به همین شکل باقی خواهد ماند.

این هنرمند موسیقی در ادامه از ضبط این برنامه به صورت تصویری خبر داد و گفت: برای نخستین بار این تصمیم در کشور گرفته شد که از یک گروه بزرگ سازهای ایرانی ضبط حرفه ای صورت می گیرد. این ضبط به صورت دی وی دی توسط بنیاد رودکی منتشر و سراسر کشور منتشر خواهد شد.

علیرضا حسینی کارگردان این فیلم نیز گفت: ضبط این کار دو ماه به طول خواهد انجامید و از آنجا که برخی بخش ها نیاز به چند برداشت دارد ضبط در اجرای زنده آن میسر نیست. این کار، کار مشکلی است چرا که تاکنون چنین حجمی از ساز ایرانی در کنار هم حضور نداشته اند.امد ابراهیمی سرپرست نوازندگان گروه شاهو نیز در این نشست اظهار کرد: این کنسرت هدیه ای برای کودکان سرطانی است و عواید این کنسرت به آنان تقدیم می شود. از بدو تاسیس گروه شاهو، این گروه هدف معنوی را در کنار کار هنری مدنظر داشته است و اعضای گروه ما با توجه به اینکه هیچ حقوقی را دریافت نمی کنند بدون هیچ ادعایی در این گروه همکاری می کنند.
کنسرت گروه شاهو روزهای 28 و 29 آبان ماه ساعت 21 در تالار وحدت اجرا می شود.

برای تهیه بلیط میتوانید به گیشه تالار وحدت و همچنین فروشگاه ققنوس مراجعه کنید.

/ 7 نظر / 201 بازدید
لولی بربت زن

امیدوارم که بتونم بیام.

مینا

خوش به حال کسانی که میرن و میبینن .

دریا

مرحبا ای پیک مشتاقان بده پیغام دوست... امیدوارم مثل DVDاجرای شما در خان هشتم ،آرزو بدل نمونیم[چشمک]

دریا

در دنیای امروز پیشرفت همه کارا از روی رابطه و ضابطه هست کاریش نمیشه کرد باید تحمل کرد [رویا]

دریا

منظورم کارهایی که مربوط به اموراداری ودولت عزیز میشه ...

پیمان لهراسبی

اسماعیل عزیز از دعوت شما متشکرم نقد کار منتقد است و من منتقد نیستم فقط کاش آن آقای محترم که از روی صدق و صفا و خلوص نیت و احوالات روحانی ، ( شما همه را بخوانید تظاهر ) وقت بر داشتن تنبورش آنرا میبوسد ، اندکی از خودنایی خود کم میکرد و اجازه میداد که رامین عزیز آواز ِ زیبایش را بخواند ...افسوس که این : من من ها در هنر این مملکت تمامی ندارد از شما متشکرم که دعوت کردید نفس ِ رامین عزیز گرم بادا

مدعی خواست بیاید به تماشاگه راز دست غیب آمد و بر سینه ی نامحرم زد