خوب, بد , زشت

وقتی وارد دانشکده اقتصاد میشی و چند ترم از تحصیلت میگذره فکر میکنی که چرا وقتی همه راه حلهای مشکلات اقتصادی توی کتاباست ....بازم سیاست مدارا با خودشون تعارف  میکنن و ملت رو سرگرم میکنن و راه درست رو نمیرن...؟!!

اقتصاد چیزی جز چند فرمول و کتاب و راهکار و برنامه...برای بهبود اوضاع نیست.

تمام مشکلات اقتصادی و راهکارهای اون رو میشه با آزمون و خطا تجربه کرد و اکثر قوانین هم در موارد زیادی همون طور که باید عمل میکنن.

در سال جدید که همراه با پرداخت یارانه های نقدی از طرف دولت بود شاهد تورم هم بودیم(مثل قبل) که کمتر که نه.بیشتر هم شده بود.

بالا رفتن قیمت ارز و همینطور قیمت طلا که مطمئنا در روزهای آنده بیشتر هم خواهد شد فضا را خیلی تنگ کرده برای خانواده هایی که فقط میخواهند زندگی کنند و کاری به سفته بازی های بازار ندارند....در این شرایط کسانی که دستمزدهای ثابت دارند(حداقل تا پایان سال) بیشترین فشار تورمی رو متحمل میشوند.

بازی های سیاسی هم که از پارک اب و آتش بگیرید تا لقب "مختار ثقفی" برای رئیس دولت....!! در جریان است و روز به روز مسئله معیشت و رفاه هموطنان رو به حاشیه بیشتری می کشد.

 کاهش سصح رفاه همراه با تورم تورم شدید از نظر" اقتصاد اجتماعی" دارای عواقب منفی و تلخی برای یک جامعه است که مهمترین آن بوجود آمدن روحیه "برتری منفعت شخصی نسبت به منفعت جمعی" است.

در این گونه تفکر به علت شتاب تورم و همچنین تهدید بلند مدت رفاه عمومی...تک تک افراد برای بدست اوردن سهم بیشتری از رفاه و ثروت در آینده به دنبال هر روشی برای رسیدن به ثروت هستند که به عنوان مثال سوداگری در بازار سکه و مسکن و سالیان قبل حتی در اتومبیل و تلفن همراه هم قابل مشاهده بود.

حق با شماست در هر کشوری و هم فرهنگی ممکن است اینگونه رفتار شکل بگیرد..اما دولت ها و سیستم اقتصادی تا حد بسیار زیادی در شکل دادن این تنفکر در شهر وندان موثر است.

زمانی که کسانی که شغلهای مختلفی داشته باشند برای جبران کسری درآمد خود به فعالیتهای سوداگری روی بیاورند را تور کنید....!! همه مردم تبدیل به دلالهایی میشوند که منتظر تغییر کوچکی در بازار هستند که "خود" دوباره به افزایش تورم کمک میکنند...!

یکی از مشکلاتی که در چند ماه اینده به شدت در اقتصاد ما خودنمایی خواهد کرد...کمبود "ارز" در کشور است که به علت تحریم ها و تحویل ندادن پول نفت و خیلی چیزهای دیگر که همه میدانیم ,شکل خواهد گرفت.

افزایش نرخ ارز  باعث افزایش قیمت کالاهای وارداتی و به عبارتی تورم فزاینده در بازار مصرف خواهد شد.....تورم  روی  تورم......!! در شرایطی که باید چاره ای برای مهار تورم کرد.....مدام شرایط آفزایش قیمت ها و کاهش اعتبار پول ملی فراهم تر میشود...(فابل توجه دست اندرکاران که خود را حق مسلم میدانند و حتی آمار شفاف ارائه نمیکنند)

در هر صورت یان سیر نزولی که برای اقتصاد ما پیش بینی میشود حتما با سرعتی بیشتری پیش خواهد رفت....

برای من سرنوشت دولتها مهم نیست....چرا که معمولا شبیه هم هستند...اما این ملت ها هستند که با فرازو نشیب هایی که حکومتها بر سر آنها میآورند ....تعییر شخصیت میدهند...دوره ای مزدور...گاهی گدا پروری...زمانی ناسونالیسم و زمانی هم......!!

فکر میکنم اثرات مخربی طی این سالیان در رفتار مردم بوجود آمده(حداقل آنهایی که ریشه اقتصادی دارند) بسیار مهم است...این رفتاری چیزیست که از ما به آیندگان به ارث خواهد رسید

 

پ ن:شاید این عکس به نظر بعضی ها ربطی به این نوشته نداشته باشیه... نمی دونم چرا دیشب تصویر "حسنی مبارک" رو وقتی درون فقس دیدم خندم گرفت...اونم قفسی که یادم نمیره مخالفان خودش رو در اون محاکمه می کرد.....همه دیکتاتور ها کودن و بی رحم هستند... و همشون به موقع این رو اثبات میکنن....روزهای خوبی رو برات آرزو میکنم دیکتاتور کوچولو

/ 14 نظر / 27 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نرده ها

البته تورم و استفاده از امکانات تولید تا حد بسیار زیادی به خود ملت بستگی داره. یکی از عوامل تورم انتظارات تورمی هست. جامعه ما در تک تک رفتارهای اقتصادی اش حتی در سطح خانوار انتظار تورم رو داره و دیگه اینکه خود ملت باید تک تکشون برای رشد اقتصادی تولید و بهره وری تربیت بشن. در این صورت زیاد آدمی که اون بالا میشینه هم آدمه.

م مثل میترا

سلام یعنی ماهم زنده می مونیم و نابودی همه ی دیکتاتورها رو ببینیم [چشمک]

عماد فرزان

مخور صائب فریب فضل از عمامه زاهد که در گنبد ز بی مغزی صدا بسیار می پیچد !

اسحق فتحي

درود... آقا دمت گرم من كلا" از نوشته هات خوشم مياد تحليل هاي اقتصاديت را دوست دارم و خلاصه زنده باشي رفيق عالي بود....بدرود

شهرام

به نظر من اصلا بی ربط نبود که هیچ خیلی هم ارتباط داشت

شهرام

کامنت من برای پست بالا تایید نشد انگار. بسیار خوب.

وحيد زايري

دوست خوب من نمي توان بين حكومتها و ملتها فاصله گذاشت . هر مملكتي كه حكومتي نالايق دارد ، مشخصا قاطبه مردمش هم نالايق هستند . اگر مردم كشوري آزاده باشند ، حكومت نالايق را بر نمي تابند .

برای طلا نمی توان قیمتی مشخص کرد!

لطفا این مقاله را در اینترنت منتشر کنید:به گفته محققان کل ذخایر طلای جهان تنها به اندازه یک خانه 5 طبقه 80 متر مربعی می باشد و جمعیت کره زمین 000/000/7000 ((هفت میلیارد نفر انسان می باشد)) که به همراه بانک های مرکزی جهان و شرکت های سرمایه گذاری و صنایع مختلف مانند صنایع الکتریکی و پزشکی و هوا و فضا و صنعت بزرگ طلا و جواهر سازی دنیا و بسیاری دیگر صنایع و اشخاص همواره تقاضای خرید بخشی از این خانه طلایی کوچک 5 طبقه را دارند با توجه به قانون عرضه و تقاضا که ارزش و قیمت هر کالا و جنسی را مشخص می کند صاحبان این خانه کوچک که احتمالا میلیاردها نفر انسان و شرکت و غیره هستند با چه قیمت پیشنهادی حاضرند سهم کوچک خود را از داده و بفروشند؟ادامه مقاله را حتما در وبلاگ بخوانید بسیار مهم است

شهرام

نوشته جدید شما عجیب به دلم شکست. مرسی بابت توضیح. بفرمایید این هم ادرس http://mesmtt.persianblog.ir/