شاید بعد از تئاتر نوبت موسیقی باشد؟

چند وقت پیش وقتی داشتم از کانالهای رنگ و وارنگ موسیقی های مختلف رو میدیدم....به این فکر کردم که خیلی از این چیزای که به عنوان موسیقی داریم میشنویم و البته بیشتر می بینیم دیگه نباید سعی کنیم در تعریف موسیقی اونا رو بگنجونیم.....باید برای این دسته از فعالیتهای "واژه" جدیدی به کار برد...مثلا نگیم"موسیقی هیپ هاپ" باید نام دیگری و به عبارتی گرایش دیگری در حوزه هنر و یا شاید م یه چیز دیگه برای اینها تعریف کردی...کار بیشتر از تفاوت سبک هست ...سبک به نظرم مثلا تفاوت در موسیقی حسین علیزاده و روح الله خالقی است...یا مثلا موتسارت و باخ.

ولی موسیقی که امروز با تصاویر.نور>رنگ>جلوه های ویژه و خیلی از حواشی غیر موسیقی و ترکیب اینها با هم به مخاطب ارائه میشه باید اسم و هویت دیگری براش در نظر گرفت.

باید اساتید و دوستانی که در حوزه فلسفه هنر و زیبایی شناسی هنر تخصص دارند بیشتر به این مهم فکر کنن.

اگر تعاریف و هویت خاصی برای همه این شاخه ها در نظر بگیریم در هنگام نقد و تحلیل و خیلی چیزهای دیگر با دقت بهتری میشه نقد کرد و از مقایسه های بیهوده کم کرد.

شاید همونطور که سینما از تاتر جدا شد حالا هم وقتشه که قسمتی از موسیقی هایی که بیشتر هویت خودشون رو  با امکانات سمعی و بصری بدست می آورند هم دارای جایگاهی جدا گانه و نقدی تخصصی تر در حیطه خودشون باشند.

/ 4 نظر / 70 بازدید
نهال

جالب بود. کسی که دید تخصصی نداشته باشه به این مسئله توجه نمی کنه. اصلا تا به حال برام اتفاق نیفتاده بود که به این قضیه فکر کنم. اما در زمینه تئاتر که علاقه خودمه اتفاق مشابهی برام افتاد. دو سه ماه پیش به عنوان مترجم در ورک شاپ هایی حضور پیدا کردم که یک استاد دانشگاه معتبر از ایتالیا در رشته تئاتر ، آمده بود تا در آن تکنیک های جدید صوتی و بصری را در تئاتر بیاموزد. همان تئاتر مبتنی بر تصویر و ویدئو پروژکتور و صدا های آنچنانی و... این یکی دوباره داشت یاد میداد چطور می شود تئاتر را به سینما نزدیک کرد. [ناراحت]

نرده ها

خب امروز دیگه نمیشه به این راحتیا حرف از تفکیک زد . تو تمام رشته های علمی و هنری و ورزشی شاهد وضعیت چند متنی و بینا متنی هستیم . حتی تو کارتونهای شرکت والت دیسنی می بینی کاراکترهای داستانهای مختلف تو داستانهای هم حضور پیدا می کنند و دخالت می کنند . به نظرم این وضعیت چندان هم بد نیست مادام که بشه از امکانات همه چیز در خلق یه چیز استفاده کرد چرا که نه ؟ [چشمک]

نیلوفر

بسیار مفید بود. ممنون

نیلوفر

موسیقی در تئاتر اهمیت ندارد! با وجود اینکه موسیقی در القا کردن مفاهیم نمایشی نقش اساسی را ایفا می کند اما متاسفانه کارگردانان این هنر، به این مقوله اهمیتی نمی دهند به طوری که مجید درخشانی آهنگساز ونوازنده تار می گوید: تهیه کنندگان و کارگردانان اهمیت زیادی برای موسیقی تئاتر قائل نیستند و آن طور كه باید به آن اهمیت نمی دهند. گاهی دیده می شود که یك آهنگساز تنها برای ابتدا و آخر نمایش موسیقی می سازد و این در حالی است که در سینما بسیاری از صحنه‌ها با موسیقی همراهند که البته همه اینها ناشی از بی اهمیتی موسیقی در تئاتر است.