کوله پشتی و استاد دانشگاه....

زمستون سال ١٣٨٣ بود که زنده یاد "خسرو " که اون موقع دانشجو بود و گرافیک می خوند...بهم زنگ زد ، گفت...: میام خونتون ..دارم یک فیلم کوتاه می سازم......!!

خسرو با دوربین و دفترچه و کاغذ هاش اومد....یه کم برام توضیح داد و از من به عنوان یک مصاحبه شونده استفاده کرد.....موضوع فیلم خیلی ساده بود..."روابط استاد و دانشجو در دانشگاههای ایران"....یادمه کلی با هم حرف زدیم و از اتفاقهای بدی که همیشه تو همه دانشکده ها سر گرفتن و نمره و تقلب و امتحان پایان ترم و .....بود صحبت کردیم....البته من خیلی خوش بین بودم و تخلفات رو استثنا میدونستم.....

یادمه یک استاد جوان داشتیم....از طرفی قابل تحسین به دلیل اینکه از یک شهرستان بسیار دور افتاده تونسته بود خودش رو به بهترین دانشگاههای پایتخت برسونه و دانشجوی دکترا بشه....ولی از طرفی هم قابل نقد...یادمه بعضی دخترای همکلاسیمون تعریف میکردند که دیشب چه طوری توی "چت روم" با استاد.....چت کردن و مسخرش می کردن.....جالبه بدونید یک بار هم در انتخابات مجلس شرکت کردند و تا دور دوم هم پیش رفتند(البته در همان شهرستان خودشان).

پنج شنبه برای طی مراحل اداری بعد از  پایان نامه رفته بودم دانشکده....همون استاد رو دیدم....با کفش های ورزشی....یک پیراهن که از زیرش میشد تیشرت رنگ و وارنگ استاد رو به خوبی دید و یک کوله پشتی با یک مارک معتبر.....!!!

البته که به نظر من هرکسی در نوع پوشش خودش تا وقتی که به دیگران آسیب نرسونده آزاده و کسی حق جسارت نداره....ولی این نکته هم هست که هر کسی با پوشش خودش رو معرفی میکنه ....از دیدنش خندم گرفت....به دوستم گفتم....داستانهای چند سال پیش از چت کردن استاد رو یادته....؟؟

 نقد آزاد که در غالب ابزار هنری و رسانه ای انجام بشه همیشه میتونه آثار مثبتی به جا بگذاره وقتی افراد ببینند که رفتارشون(منظورم حریم خصوصی افراد نیست....حریم شخصی حق  همه افراد جامعه است) از سوی افکار عمومی و هنجار های جامعه پذیرفتی نیست و خلاف قانون هم نمیشه رفتار کرد..حتما تاثیر خواهند گرفت ..چرا که چشمان رسانه ها اونها رو تعقب میکنه.......به همین دلیلکه که میگن رکن اصلی دموکراسی رسانه آزاد است.

تذکر زبانی و نفر به نفر که در سطح جامعه ما تبلیغ میشه....غیر از دخالت در امور جزیی و شخصی مردم...چه تاثیری داره....؟؟؟!  اگر همین تیزبینی و هوشیاری در مورد کسانی باشه که میتوانند از قدرت ،موقعیت،و ثروت خودشون برای رفتار خلاف قانون خودشون استفاده کنن....بهتر نیست...

 

پ ن: استاد دانشگاه رو مثال زدم به عنوان یکی از موجه ترین افراد جامعه که اونهم میتونه نقد بشه...و کلا نباید هیچ کس و هیچ جایگاهی رو دارای مصونیت قانونی و عرفی بدونیم...همین مصونیت باعث انحراف خواهد شد.

پ ن: با سیستم تذکر نفر به نفر و تجاوز به حریم شخصی افراد به شدت مخالفم.

/ 12 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نرده ها

من متوجه نشدم تی شرت و کوله پشتی چه اشکالی داره. تو دانشگاههای اروپا که اساتید شلوارک هم می پوشن. روی زمین چمن با دانشجوها دراز می کشن من خودم دیدم . یه استاد با درجه پروفسوری روی زمین دراز کشیده بود با دانشجوش بحث می کرد.

مینا

وقتی کسی رو نشه نقد کرد و تصور شود در جایگاهی ست که مقدس است اون شخص به راحتی میتونه هر کاری بکنه . نقد و انتقاد به نظر من از اصول یک جامعه آزاد و دموکرات هست . این چیزی که در مورد استاد دانشگاه گفتین کاملا درسته . نوع لباس پوشیدن و حرف زدن و حتی شیوه غذا خوردن افراد نشان دهنده شخصیت آنهاست . و هر لباسی مناسب جایی ست . تذکر زبانی و امر به معروف و نهی از منکر مخصوص جامعه های بسته و زیر یوغ مذهب است که میخواهند انسانی مطیع و بی فکر و اندیشه تربیت کنند . هر انسانی آزاد است نوع پوشش خود را انتخاب کند .

فرا

حالا این که گفتی یعنی به استاد بخندیم یا نه؟

وحید زایری

سلام مطلب خوبی بود . البته من معتقدم تذکر دادن فرد به فرد اگر مودبانه باشد و دوستانه خیلی هم خوب است . یعنی حالت آمرانه یا ناصحانه نداشته باشد و شخص به عنوان نظر شخصی و یا با دلیل و برهان ( و مسلما با رعلیت مسایل روان شناسی و شناخت طرف مقابل ) حرفش را بزند .

یکی که اینجا رو دوست داره

قضیه بنظرم اینه که کلمه استاد خیلی لوث شده و جایگاهش بیشتر فانتزی و تجملی شده و اون کارکرد علمی خودش را مثل قبل نداره

ماهی تنگ بلور

میدونی اگه اون آدم از اول همینجوری بود فک کنم انقد نظرتو جلب نمیکرد,اینکه متحول شده برات جالب بوده,اتفاقا خیلی عالیه,اگه اینا نباشن آدمای اصیل اصلا به چشم نمیان

ماهی تنگ بلور

تذکر نفر به نفر هم خیلی مزخرفه,محکوم مینماییم[گاوچران] میدونی ما تا از آزادی پوشش(و هر مدل دیگه اش) اشباع نشیم وضعمون درست نمیشه,محدودیت نتیجه اش همینه[اوه]

ماهی تنگ بلور

آدم اصیل کسیه که ترم اول با ترم آخرش انقد تناقض نداره که آدم فک کنه جهش ژنتیکی رخ داده...افتاد؟[سوال]

m.j

اولا شما که اینقدر پسر خوبی هستی چرا شلوار جین میپوشی؟ دوما که دوست دارم[قلب]