آیا از اینکه آجیل نخریدید خوشحالین...؟؟؟!!

با درود و شادباش و به امید سالی پر بار و زیبا برای ایران عزیز.

یکی از اتفاقات جالبی که قبل از سال نو بوجود آمد مسئله خریدن با نخریدن آجیل(و به طور مشخص پسته) بود که جای تعجب داشت که این بار رسانه های گروهی  حتی وابسطه به دولت هم به این جریان به شکل غیر مستقیم و حتی مستقیم کمک کردند تا جایی که وزیر "ارتباطات" در برنامه زنده تلویزیونی که نظر سنجی پیامکی برای خریدن یا نخریدن آجیل شب عید را بزرگرار کرده بود "رای" به نخریدن پسته داد...؟؟!!!

برای من که به خیلی از این تبلیغات و جریان سازی های پر هیجان و نمایش گونه بد بین هستم این حرکت غیر منتظره آقایان وزیر و وکیل بسیار مشکوک بود...!!

در نظر بگیرید پسته چقدر افزایش قیمت داشته در این چند ماه؟ بیست...سی...و یا بیشتر...؟

گمان نمیکنم بیشتر از 50% افزایش قیمت داشته.ولی چرا این همه تبلیغات برای نخریدن آجیل؟ مگر آجیل رشد قیمتی بیشتر از پرتغال 1100 تومنی داشت که حالا به 4000 تومان رسیده؟... بیشتر از برنج؟ شیرینی چه طور؟

کمی عقب تر برگردیم و قیمت اتومبیل که مستقیما زیر نظر مسئولین دولتی تولید و عرضه میشود را بررسی کنیم..!!

در کدام یک از این موارد کسی خواستار تحریم و مبارزه با کم فروشی و گران فروشی شد؟

از نخریدن آجیل و پسته در پرمصرف ترین زمان سال چه کسی غیراز  صادر کنند گان "آجیل و .."که نیاز بیشتری به واردات "ارز" از طرق مختلف دارند، منتفع خواهد شد؟

شاید کسان دیگری هم باشند که بر ما پوشیده است.

مگر وظیفه دولت نظارت بر عرضه و توزیع مایحتاج مردم در مواقع حساس نیست....!!!

چرا با شانه خالی کردن از این مسئولیت باید مردم از خریدن و خوردن و لذت بردن محروم شوند...آن هم برای یک محصول خواص که در خارج از کشور دلار خوبی برای آن پرداخت میکنند..؟؟!!

حالا واقعا فکر میکنیم با نخریدن آجیل و پسته و فندق کار بزرگی انجام دادیم؟؟؟؟!!

 

پ ن 1:بهتر است قبل از همراهی با هر جریانی بیشتر فکر کنیم

پ ن 2:چاره گرانی نخریدن نیست.....کاهش هزینه های تولید و بهبود و سالم سازی مسیر توزیع است(به خدا این از اولین اصول اقتصادیه)

/ 6 نظر / 24 بازدید
نهال

من فقط یک سئوال دارم: این چاره گرانی که شما فرمودید که از قرار اصلا به مردم ربطی نداره. این مسئولین محترم هم که گرانی رو چاره نمی کنند. پس چاره ای که دست مردم باشه کدومه ؟ راستی ، من آدرس وبلاگم رو عوض کرده ام. :)

اسحق فتحی

درود... اسماعیل عزیز حرف درستی است وقتی ملتی برای حقوق بزرگی که ازش گرفته شده هیچ واکنشی نشون نمیده ممکنه فکر کنه نخریدن اجیل یه مشت محکم به دهن مسئولینه .... من از خودم شرمنده ام و در برابر ایندگان سرافکنده که در چنین روزگاری زندگی کردم و نتوانستم کاری بکنم

دریای شرقی

درود برشما استاد بهارتون مبارک وسرشار از شادی ،سرسبزی وزندگی....چون می گذرد غمی نیست ...از یک عده آدم بی فکر چه توقعی میشه داشت!!!...ملت باید عاقل باشن...یکی دو ماه دیگه میبینیم هنوز مغزای متفکر کار میکنه یا نه.

نیما

سلام اسماعیل! عیدت مبارک: امیدوارم سال خیلی خوبی داشته باشی و همواره شاد و سالم باشی [گل]

سارا

دوست عزیز سلام اشتباه شما همین جاست، در کشور آلمان به دلیل گران شدن خیلی خیلی جزیی یه قوطی نوشابه (در حد ریال ما مثلا) ، مردم با نخریدن همگانی دولت را وادار به اصلاح قیمت آن کردند. مشکل ما عدم اتحاد و هماهنگیه مردمه و تنها راه نجات از این افسارگسیختگی در وضعیت اقتصادی فقط یکرنگی است...