چه چیز در حال ویران شدن است...؟

اثرات زیان بار اقتصاد بر اخلاق جامعه رو میتوان به طور کلی به دو بخش آثار ناشی از کمبود عرضه و به عبارتی گرانی و تورم بر جامعه و از سویی آثار ناشی از فراوانی عرضه و رفاه در جامعه بررسی کرد.

بر کسی پوشیده نیست که تحریم های در نظر گرفته شده برای ایران عزیز وارد مرحله حساس و ویرانگری شده یا به قول آقای دکتر عبده تبریزی(رئیس سابق بازار بورس) بوی تعفن مرده ای که مدام پنهانش میکردیم حالا به مشام میرسد.

سوء مدیریت و ناکارامدی تصمیمات سیاسی برای اقتصاد وابسته به نفت کشورمان آنقدر ادامه داشت تا به این نقطه رسیدیم.بحث اقتصادی به کنار چیزی که برای من مهم است تاثیرات روانی و اخلاقی بر جامعه ماست که قطعا از طریق والدین به فرزندان نیز منتقل خواهد شد و سالیان سال با این اثرات درگیر خواهیم بود.

مردمی که بیش از سه دهه با اقتصاد جیره بندی و کوپن و ... سروکار داشتند دیگر واژه ریاضت اقتصادی(یا به تعبیری غیر تخصصی"اقتصاد مقاومتی") برایشان مفهومی ندارد...!در شرایطی جامعه توان رویارویی با ریاضت اقتصادی خود خواسته را دارد که اولا در دوره های قبل رفاهی را تجربه کرده باشد دوما انگیزه ای برای خروج از این بحران داشته باشد(به عنوان نمونه کشور یونان را در نظر بگیرید).

جیره بندی بلند مدت علاوه بر انکه میل به افزایش نقدینگی در نزد مردم را بالا میبرد باعث توجیه حضور دلالان و حتی مردم عادی در بازار سیاه میشود و بازار سیاه در بلند مدت تمامی اصول اخلاقی و ارزشهای موجود در کسبه سنتی را از میان خواهد برد.(همانطور که میبینید کم ارزش ترین و غیر واقعی ترین سند مالی همین فاکتور های ساده هستند که اصلا نمی توان به عبارات آن اعتمادی داشت).

از طرفی پرداختهای انتقالی و یکطرفه دولت به مردم(یارانه نقدی) در حال اثر گذاری شدید روی عزت نفس اقشار مختلف جامعه است.کرامت انسانی در گروه دریافت ماهانه اندک مبلغی آن هم به عنوان سهمی از درآمد های دولت(که خالا صادرات نفت هم به کمتر از 800 هزار بشکه در روز رسیده) جامعه را به سمت دولت محوری بیشتر می کشاند.همچنین در روستاها و خانواده های پر جمعیت این امر بسیار در کم کردن انگیزه تولید موثر خواهد بود و زمینه مهاجرت کور و بدون برنامه ریزی به شهر های بزرگ به خصوص پایتخت را فراهم خواهد کرد.

حال این سئوال مطرح است که جامعه برای حفظ آرمانها و ارزشهای عنوان شده از سوی مسئولین با این ریاضت کنار می آید یا به دلیل ناتوانی و اجبار...!

 

پ ن:به جای واژه نامانوس اقتصاد مقاومتی بگوییم ریاضت اقتصادی

/ 3 نظر / 60 بازدید
آواز بیصدا

مرسی، نوشته خوبی بود...کم کار شدی!

نهال

ممنون از مطلب بسیار مفید و تحلیل های جذابتون.

درياي شرقي

درود براستاد گرامي ممنون از تحليلهاي اقتصادي بروزتون[لبخند]