بلاتکلیفی....!!

  موسیقی حتما تاثیرات عمیقی در روح و روان آدم میگذاره و همین طور اثرات مثبت و در موارد محدودی منفی رو در ذهن هر شنوده ای بر جای خواهد گذاشت.....

ولی آیا موسیقی رو میشه به طور کلی حذف و یا نابود کرد...؟؟

به قول استاد  محمد رضا شجریان :"در کشور ما از دیر باز مذهب موسیقی رو رقیب خودش میدونسته"

در کشور ما در زمانهایی موسیقی...محدود و یا حتی ممنوع و جرم هم به حساب می آمده....که در همین تاریخ ٣٠ ساله گذشته میشه انواع برخوردهایی کهبعد از ورود اسلام به ایرن با موسیقی شده رو به وضوح دید....از ابتدای دهه ۶٠ که جرم م جنایتی بالا تر از موسیقی نبود....تا محدودیت هایی که از دهه ٧٠ برای انواع موسیقی به اجرا در آمد و موسیقی مناسبتی و اجباری که در اوایل دهه ٨٠ باب شده و البته باعث شده که هنرمندان واقعی رو بشه از هنرمند نماها جدا کرد......!!

بعضی از ادیان مثل مسیحیت تونستند خودشون رو با موسیقی همراه کنند و پیروانشان رو از لذت شنیدن موسیقی و اثرات مثبتش بهره مند کنند.....ولی اسلام...به خصوص اسلام در کشور عزیزمون همیشه با موسیقی در گیر بوده و این درگیری به جایی رسیده که در ٣٠ سال گذشته تصویر سازهای موسیقی هم حرام شده و به جرات میتونم بگم تنها کشوری در جهان که تصویر ساز رو حرام میدانند و جرم.....کشور ماست.

اثرات مثبت موسیقی بسیار زیاد است...و در مفابل آثار منفی انگشت شمار....حالا چرا باید به خاطر این انگشت شمار بدی آن همه خوبی را نادیده گرفت....فکر کنم بر میگرده به همون تفسیر کامل و جامع استاد شجریان از رابطه مذهب و موسیقی.

هنر مناسبی که ازش نام بردم بسیار خطرناک و مسموم است...ویکی از همین آثار منفی به شمار میره....که متاسفانه از طرف دولت به شدت حمایت میشه...نمونه اون رو هم در سال حضرت علی(ع) دیدیم که هر آلبومی بدون داشتن ترانه ای از حضرت علی....عملا مجوز انتشار نمیگرفت...و دیدیم ترانه های سطح پایینی که فقط برای گرفتن مچوز به آلبوم اضافه میشد.....(مثل ترانه گروه آرین)

هنر مناسبتی دستاورد سالهای اخیر دولت است و حتما در تاریخ به نام ایشان ثبت خواهد شد.

در مورد آثار مثبت موسیقی چیزی نمیگم.....خودتون خیلی بهتر از من میدونید....واقعا کسی که موسیقی رو انکار بکنه و یا از موسیقی بدش بیاد....میتونه مثلا دلش به حال یک انسان گرسنه....به درد بیاد...برای گریه یک بچه....فقر....بیماری.....نیاز...حسرت...!

کسی که انقدر روحش خبیثه که با شنیدن موسیقی ناراحت بشه و اون موسیقی رو حرام بدونه....اصلا میتونه به بچه خودش هم رحم کنه....(که البته ثابت شده که نمیکنه)

موسیقی تاثیر گذار ترین هنر از هنرهای هفت گانه است....!!

یعنی انقدر بی احساس هستید که تاثیر گذار ترین هنر هم نمیتونه شما رو متاثر کنه....فقط حرمسرا و حوریان بهشتی هستند که شما رو تحریک میکنند....؟؟؟

متاسفم برای کسانی که موسیقی رو حرام میدونن و انقدر جرات ندارند که با یکی از اساتید موسیقی ایران یک مناظره داشته باشند......حتی برای یک بار در طول تاریخ...!!

رامیز قلی اف(١٩۴٧)-نوازنده چیره دست تار-آذربایجان

 

/ 13 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهــــــــــــــربان

ای بابا ... بدتر از این ها هم هست .. مگه ما یادمون می ره

مهــــــــــــــربان

موسیقی یکی از بهترین آرام بخش هایی است که وجود داره مخصوصا موسیقی ملایم

مینا

موسیقی رو هرگز نمیتونن حذف کنن . هرگز . دولت محترم در سالهای اخیر دستاوردهای خانمان برانداز زیادی داشته و این هم یکی از آنهاست . که ضربه بزرگی بر پیکره موسیقی وارد کرده . من نمیدونم دیدن ساز منحرف کننده ست و سبب فساد و خطرناکه ویا اعدام توی روز روشن تو یکی از میدانهای شهر ؟‌ (هفته گذشته در اهواز) جالب اینکه ملت هم جان دادن یک انسان رو نگاه میکنند و انگار نه انگار .

مینا

زمان هیتلر فقط یکی از کسانی که برای هیتلر کار میکرد و اگر اشتباه نکنم سرهنگ بود از این کارهای حیوانی پشیمان شد و خودکشی کرد . کسی که ویولون میزد . توی کتاب مرگ کسب و کار من است و فیلم لیست شیندلر هست . موسیقی روح رو لطیف میکنه و انسانهای اهل موسیقی کاملا متفاوت میشوند . البته به نظر من .

مینا

موسیقی تاثیر گذار ترین هنر از هنرهای هفت گانه است....!! این جمله رو قبول دارم . تک تک جملات این متن رو قبول دارم ولی این رو خیلییییییییییییییی زیاد . کسی که خیلی راحت آدم میکشه و تجاوز میکنه حتی به مردان و دست و پا قطع میکنه چطور ممکنه موسیقی روش تاثیر بذاره . روحش خیلی سیاه تر از این حرفهاست . چنین کسی اصلا نمیدونه چیزی به نام احساس هم وجود داره

دریا(دریای شرقی)

موسیقی تاثیر گذارترین هنرازهنرهای هفت گانه است....[گل] منظره با گروه هنرمندان شهامت می خواد که شهامتی نمیبینیم!!!

َa_amiri-r

سلام دادشم نمیدونم چی باید گفت این شعر رو برات گذاشتم فقط بای خودت اب میخواهم سرابم میدهند عشق می ورزم عذابم می دهند خود نمی دانم کجا رفتم به خواب از چه بیدارم نکردی افتاب خنجری بر قلب بیمارم زدند بی گناهی بودم و دارم زدند دشنه ای نامردی بر پشتم نشست از غم نامردمی پشتم شکست سنگ را بستند وسگ ازاد شد یک شبه بیداد امد وداد شد عشق اخر تیشه زد بر ریشه ام تیشه زد بر ریشه ای اندیشه ام عشق اگر اینست مرتد می شوم خوب اگر اینست من بد می شوم بس کن ای دل نا بسامانی بس است کافرم دیگر مسلمانی بس است داشم فکر کنم کامل شو داری اگر خواستی کامل شو بگو فدات شم

اردیبهشت

زندگی بدون موسیقی اشتباه محض است. حذف موسیقی معنایی جز از بین بردن روح زندگی نداره. البته برای خیلی ها اصلاَ مهم نیست که زندگی مردم روح داشته باشه یا نه. من از این حرصم می گیره که وقتی کانال mezzo رو نگاه می کنم، اکثریت قریب به اتفاق اجراها، داخل کلیسا برگزار میشن. یعنی این که موسیقی و دین هر دو با هم به آرامش روحی انسان کمک می کنه. علاوه بر این، تمام ادعیه و مناجات ها هم با نواختن پیانو یا کلاوسن همراهه. اصلآً یک نوع موسیقی وجود داره به اسم "موسیقی کلیسایی" یا همون "Gregorian " .

اسماعیل محمدنژاد

دوست عزیز سلام[گل] با توجه به نوع وبلاگتون ازتون دعوت می کنم توی وبلاگ نت هفتم عضو بشین. نت هفتم یک وبلاگ موسیقیاییه و قراره یک تیم هشت نفره تشکیل بدیم. اگه مایل به تبادل لینک هستی من دو وبلاگدارم به نام های کلبه ی ایرانیان به آدرس http://iranians-hut.persianblog.ir و نت هفتم به آدرس http://note7th.persianblog.ir اگه دوست داشتی هر دو رو به همون نامی که گفتم لینک کن وخبرم کن تا تو هر دو وبلاگلینکت کنم دوست خوبم. [گل][گل][گل]