رویایی دلنشین

چرا نمیخوایهم با آغوشی باز از فرایند جهانی شدن استقبال کنیم..؟

چهانی شدن در اقتصاد...هنر...علم...فرهنگ....داشته ها و حتی نداشته هامون...!!

چه کسانی از جهانی شدن میترسند وچه کسانی جهانی شدن رو یک هدف والا و یک روند توسعه برای بشریت میدونن؟؟

همه باید یکی یکی به این سئوالها و سئوالهای از این دست در ذهنمون جواب بدیم.

مدرنیسم...پسا مدرن....پست مدرن...متحجر....واپسگرا....آوانگارد....آنارشیسم....سنت گرا...بومی....ملیت...ملی گرایی....و.....!!

این واژه ها رو چقدر میشناسیم؟

فرض کنید ما در یک قبیله زندگی کنیم و اصلا با جایی در ارتباط نباشیم...مسلما رسم و رسومی هم داریم که به علت عدم ارتباط با دیگران نمی توانیم بفهمیم که خوب است یا بد(شاید روش بهتری در زندگی دیگران پیدا کردیم)....برای مثال قبله ای در آفریقا است که همه میشناسیم و با لب های بشقابی خودشون معروفند...یا اون قبیله ای که گردن های زنان خودشون رو در حلقه های فلزی قرار میدهند.

این جوامع به علت دور بودن و رابطه نداشتن با سایرین اصلا فکر نمیکردن که شاید رسم و رسومی که از پدرانشان به ارث رسیده دارای اشکالی بوده.

پروسه جهانی شدن (اگر با دید مثبت بهش نگاه کنیم)شاید خیلی از این کج فهمی هایی که از گذشتگان به ارث بردیم رو اصلاح میکنه.

به عبارتی جهانی شدن به سمت یکی شدن فرهنگها پیش میره..نه به این معنی که فرهنگی مغلوب بشه و فرهنگی دیگر پیروز....به این معنی که توانایی های اجتماعی و محیطی افراد بیشتر شده و بهره وری بیشتری در زندگی و کار و حتی کسب دانش خواهند داشت.

ولی مخالفین(بنده از موافقین جهانی شدن هستم) مدام از دست رفتن فرهنگ و هویت و مشخصه های بومی یک کشور رو بسیار با ارزش میدونن و جهانی شدن رو توطئه استکبار و امپریالیسم و خیلی ایسم های دیگه...!!!

مطمئن باشید اگر رفتاری در فرهنگی نیکو و انسانی و به نفع بشریت باشه...هرگز در چرخه چهانی شدن حذف نخواهد شد(مثلا تحصیل دختران و یا تغییر در پوشش و رسیدن به یک شکل لباس تقریبا همسان).

کسانی که از جهانی شدن بیم دارند قطعا اهدافی را غیر از آن چیزی که بیان  میکنند در نظر دارند.ترسیدن از حذف شدن کامل یک فرهنگ به گمانم یکی از دروغهای بزرگ دوران ماست.

بنا به شرایط آب و هوایی و فیزیکی افراد یک منطقه حتما خرده رسوم و فرهنگی حفظ خواهد شد ولی قطعا از خرافات و مراسم بی فایده خبری نخواهد بود(البته در آینده).

در هر صورت در جهان امروز با این سرعت انتقال اطلاعات...جهانی شدن اجتناب ناپذیر است.

همانطور که در دنیایی موسیقی یک نوازنده سیتار..یک نوازنده ویولن و یک نوازنده سنتور  با هم خواهند نواخت و صدایی دانشین از موسیقی تلفیقی را به گوش میرسانند...جهانی شدن هم در در آینده نوایی تکامل یافته و جهانی تر و دلرباتر خواهد داشت...در این میان سازی از این ارکستر حذف می شود که توانایی کوک شدن و نواختن با ارکستر را ندارد.

کیهان کلهر(کمانچه-ایران) و شجاعت حسین خان(سیتار-هندوستان )

کنسرت بداهه نوازی مجموعه غزل(نیویورک)

پ ن: ولنتاین مبارک....ولنتاین هم یکی از مظاهر جهانی شدن است...سنت ها و رسوم مشترک بین همه اقوام

پ ن: این تحلیلی صرفا اجتماعی و فرهنگی  یک اقتصاد خوانده از جهانی شدن بود...به دور از نگرشهای سیاسی و اقتصادی

/ 9 نظر / 41 بازدید
فرا

سلام. ببین، من از جهانی شدن نمی‌ترسم، ولی با بعضی جنبه‌هاش خیلی مشکل دارم. از همه بزرگتر قسمت سیاسی و اقتصادیش که جدایی ناپذیرند. مشکل من قوانینیه که برای قسمت اقتصادی ماجرا وضع می‌شه، چون این قوانین رو کشورهایی وضع می‌کنن که از این وضعیت بیشترین سود رو ببرن و جهانی شدن برای کشورهای جهان سوم جز از دست دادن مالکیتشون به منابع طبیعی و انسانی‌شون فایده‌ای نداره، و این وسط پول می‌ره تو جیب یه عده معدود. مثال همه‌ی لوازم و اسبابی که در چین تولید می‌شن. شاید ندونی ولی امریکا خیلی از کارخونه‌های تولیدیش رو حتی کارخونه‌ی اپل که تا چند وقت پیش قسم می‌خوردن امریکایی باشه فرستاده چین، چون اونجا منابع انسانی برای کار مفته. آدمهایی که زندگی ندارن، روزی شونزده ساعت برای کمترین حقوق کار می‌کنن، که با این روش هم بازار کار در امریکا می‌شه این افتضاحی که الان هست، و هم صاحبان اون کارخونه‌ها دارن پول یامفت به جیب می‌زنن و هیچ‌کس این وسط جرئت اعتراض نداره چون اینا قوانین رو خودشون نوشتن و کسی زورش نمی‌رسه قوانین رو عوض کنه.

فرا

نمی‌دونم نظرم کامل رسید یا نه، اما پیشنهاد می‌کنم درباره‌ی تاریخچه‌ی کمپانی یونایتد فروت و پخش موز در دنیا مطالعه کنی، که چطور همچین کمپانی‌ای باعث و بانی کودتاها تو امریکای مرکزی شد. نکته اینجاست که تو دنیای خیلی بی‌انصافی زندگی می‌کنیم که خیلی چیزا فقط از دور پر زرق و برق هستن. وقتی می‌ری توش حالت خفقان بهت دست می‌ده. البته من با حرفات درباره‌ی جنبه‌ی اجتماعی جهانی شدن موافقم تا حدی. آره، خیلی رسم و رسومات مضر باید تو جریان نزدیک شدن فرهنگها شسته بشن و برن، و این یه مقدار طول می‌کشه و عکس‌العمل اولیه نسبت به این تغییرات، مقاومت در برابر اونهاست.

فرا

اما جنبه‌ی دیگه‌ی قضیه هم صدق می‌کنه که می‌گه فرهنگها از بین می‌رن. همین ولنتاین که گفتی که در واقع باید روز عشق‌ورزی باشه، با تبلیغات فراوون توی امریکا تبدیل شده به یه واقعه‌ی مهم برای پول خرج کردن، و قیمت کادوهایی که خریده می‌شه هر سال بالاتر می‌ره. دیگه حرف یه شاخه گل نیست، حرف جدیدترین مدل آی‌پده که برای نامزدت بخری و فلان انگشتر الماس که معلوم نیست به خون کدوم سیاهپوست بخت برگشته‌ای آغشته شده. البته خودت هم می‌دونی که فرهنگ مصرف‌گرایی امریکا فرهنگ غالبه و روی جوامع مصرف گرایی مثل جامعه‌ی ایران تاثیر می‌ذاره. خب من بیشتر از کوپن حرف زدم. برم جا برای بقیه هم باز بشه!

فری

درووووووووووووود... دوست من سپندار مذگان شاد!!!! به امید روزی که " آدم های اجتماع این روز هایمان ...کمی از سرهاشان این قفس را بردارند ... که از هزار روسری محکم تر بسته اند..."

نازی

هیچ وقت فکر نمی کردم که انقدر به اقتصاد علاقه مند بشم ... رشته ی درسیم مجبورم کرد اقتصاد بخونم ... اما الان دیگه هیچ چی نمی تونه جلوی عشق به اقتصاد منو بگیره ... بلاگتو دوس دارم ... هر از گاهی بهت سر می زنم ... خیلی حرفاتو قبول دارم ... بعضیاشم نه !! به شدت مخالف بحثت سر سنت زدگی و جهانی شدن بودم .... ولی بازم دمت گرم ... نه خسته !!!

خروس

شدیدا مخالف هستم با کلمه جهانی شدن. انسانها از زمانی که این کلمه جهانی شدن وجود نداشت با هم رابطه داشتن . جهانی شدن کلاه بزرگی که داره سرمون میره در مورد اون قبیله هم که گفتی مخالفم . به ما چه ربطی داره چه جوری زندگی میکنند شاید اون شادتر و راضی تر از شما زندگی میکنه و شما فکر میکنی داری بهتر زندگی میکنی و میخواهی او را مثل خودت بکنی مخالفان جهانی سازی افرادی مختلف با دینهای مختلف هستند اما طرف داران جهانی سازی یک مشت سرمایه دار هستند که سرمایه از راه حیله و ترور بدست آوردن و همگی از یک کتاب آسمانی تعلیم گرفتن. جالبه که حتی افتصاد دانها هنوز متوجه نشدن که این روزها هیچ چیزی رو جهانی نمی کنند مگر انکه سود داشته باشه. همه چیز فدای سود که از اصول اولیه دروس شماست. در مورد سازها که گفتی مثال جالبی بود که هنر منحصر به فرد ایرانی ها است کاش اینجا جا داشت منم چند مثال از ساز و قاشق چنگال کلاغ و روباه در مورد مضرات جهانی سازی میزدم خیلی عصبانی حرف زدم نه؟ [متفکر]

خروس

کاش یک کمی بیشتر در مورد ولنتاین توضیح میدادین که کی و کجا برای اولین بار جشن گرفته شده و چه جوری شد که جهانی شد. تا اونجا که من میدونم چینی ها و هندی ها از این ماجرا ها زیاد دارند که خیلی شبیه این ولنتاین هست البته با مدارک تاریخی. من احتمال میدهم هندی ها و چینی ها کپی کرده باشند . تنها چیری که ولنتاین کم داره یک کتیبه دست ساز و قدیمیه و داستانی در مورد کشف کردن کتیبه. اینجوری من و امسال من نیز جهانی میشدن

خروس

رویای جهانی شدن وقتی اجرا میشه که همه رو خواب کنند ثمر جهانی شدن در جهان و ایران کاملا مشهوده. که نتیجه همان کپسول دمکراسی ده است که به همه خوراندند . جنگ زرگری ایران با سرمایه داری (کلاه برداری) و زرق و برق مصنوعی غرب خیلی ها رو در ایران به اشتباه انداخته و جالبه که اگر گردنت کشیده باشه یا زبانت اندازه بشقاب وقتی مهم میشی که زیر پاهات معدن باشه این فریاد من نیست فریاد مردمانی است که سرتاسر جهان از این عمل آسیب دیدند من کتابهای زیادی خوندم در این مورد و بدلیل اینکه تاریخ رشته اصلی من هست متوجه شدم یک نسخه تکراری جهت کلاه بر داری جهانی رو کردن.