حباب بازی رئیس و رفقا....!!

مطلب اول:

برای چندمین بار در دو سال گذشته رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد و دیگر دست اندر کاران به حبابی بودن بازار سکه و ارز اشاره کردند و خط و نشان کشیدند برای خالی کردن این حباب طی یکی دو ساعت آینده....!!

خنده تلخی کردم و باز یاد کتابهای درسی افتادم که نمیدانم این حضرات دکتر...چه طور آن مطالب را خوانده و فرموش کرده اند.(اصلا خوانده اند....!!!! )

بهترین روش برای خالی کردن این حباب ایجاد علاقه و زمینه برای جذب نقدینگی در سایر بخشهاست....به اعتقاد من بیشترین عامل تحریک بازار سکه و ارز حجوم بی امان نقدینگی است...حتی بخص عمده ای از مردم از هزینه های مصرفی خودشان کاسته و سکه و ارز میخرند.

در این شرایط هم دولت با پافشاری بیش از حد بروی پایین نگه داشتن نرخ سود بانکها این حجوم نقدینگی را تشدید میکند.

درسته خیلی سخته که دولت بعد از چند سال تمام سیاست های خودش در مورد بانکها را به روال سابق باز گرداند...ولی چه می توان کرد..؟؟

فکر کنید که دیگر اوراق قرضه (اوراق مشارکت) هم جذابیتی ندارد....اصلا دولت توان هزینه کردن این منابع را در بخش توسعه و صنعت دارد؟؟؟

فکر میکنم بیشتر به فکر واردات برای درمان نیاز های کوتاه مدت است تا سرمایه گذاری در سنعت که شاید 5 سال دیگر آثارش نمایان شود.

خلاصه همچنان روند رشد سکه صعودی است و این راهکارها برای ساعتی هم نمی تواند روند رشد را متوقف کند.

 فکر میکنم چاره کار تغییر نرخ سود بانکی است که دولت از اول فروردین تا حالا این طرح را مسکوت گذاشته.

مطلب دوم:

خدا را شکر که بلاخره مرکز آمار و ادارات وابسته منت بر سر محققی و صاحب نظران و از همه مهمتر ملت ایران گذاشتند و آمار بی کاری را بعد از یک سال به همراه نرخ تورم اعلام کردند....سپاس بی کران..خداوند در آخرت اجرتان دهد و با حوری و پری هم آهنگ و همراهتان کند.

ولی یک سئوال...نرخ بیکاری 24 درصدی برای جوانان 15 تا 24 سال واقعی است...؟؟

تقریبا همه جوانان در این سنین یا دانشجو هستند و یا سرباز....!!!(که البته دانشجو و سرباز شاغل به حساب میان)

 

شمس الدین حسینی-وزیر اقتصاد دولت دهم

پ ن1: در محاسبات بانک مرکزی کسی شاغل حساب میشود که در هفته حد اقل دو ساعت کار کندمتفکر....عجیبه ها ؟؟

پ ن: حواسمون هست آقای رئیس...مواظب آماری که همکاراتون میدن باشینچشمک

 

/ 6 نظر / 51 بازدید
الی

دوست عزیز سلام به موضوع اقتصاد خیلی تخصصی نگاه کرده بودید برای من جالب بود ممنون[گل] ولی هر چی هست میدونم که اصلا خوب نیست[ناراحت]

اسحق فتحي

درود... نكته سنجي هايتان را هميشه دوست دارن اسماعيل عزيز راستش وقتي از خواندن كتب درسي نوشتي با خودم گفتم وقتي يه بيسوادي مثل من ميفهمه كه تنها بازنده نهايي اين آشفته بازار ملته ،ديگه متخصص ها جاي خود دارند ... اما آنچه كه بنظرم مهمه اينه كه دولت از اين راه داره دلالي ميكنه تا موقتا" كمبود نقدينگي اش رو جبران كنه ..زنده باشي رفيق

م مثل میترا

سلام استاد آقایون بسیار فراموشکارند واین فراموشیهای عمدیشان دیگر اظهر من الشمس شده در عالم

ماهی

[خنده]کتابای دانشگاه؟!!!!!!!!اونا تو آکسفورد و هارواد اینایی که شما تو دانشگاه تهران خوندید رو نخوندن خب عزیز برادر[خنده] چطور فک کردی اینا هم مثل شما وارد دانشگاه شدن و واحد پاس کردن آخه؟!!!!!!!![خنده] معذرت میخوام،پستت مثل همیشه جدی و مفید بود،فقط....[خنده][ابله]

نرده ها

آقایون دکتر !!! خیلی بامزه بود هم عکس هم این تیکه... یاد این شعار افتادم دکتر برو دکتر!

علی سلیمی

سلام رفیق مطلب به روزیه. ولی خوب راهکاری که ارائه دادی شاید به تنهایی جواب نده اینکه فقط سود بانکها افزایش پیدا کنه. شاید لازم باشه ولی کافی نیست. و اینکه حباب سکه عوامل سیاسی رو هم دنبال می کنه یعنی عده ی زیادی از مردم به خاطر اینکه عدم اطمینان به آرامش سیاسی دارند سعی می کنند اموال و دارایی خود را به سکه و یا دلار چرا که در مواقع حساس می توانند زودتر نقد کنند یعنی به اصطلاح ارزش ذاتی دارند. و نکته دیگر اینکه به علت اقتصاد ضعیف داخلی قدرت پول ایران هر روز افت میکنه لذا خوب خیلی طبیعی هست که افراد حداقل دارایی هایشان را به ارز یا حالا سکه تبدیل کنند. و نکته آخر اینکه حباب سکه وقتی تشدید میشه که مردم درآمدشان را نیز به این سمت بکشند نه اینکه دارایی هایشان را. لذا اکثر مردم دارایی هایشان را به سکه و ... تبدیل می کنند و نه درآمدشان. یا حداقل من به این شکل احساس کردم. خلاصه تحلیلش خیلی زیاده اگه بخوام بگم (نظر شخصی) ولی کلا مردم ایران قبل از اینکه شوک بهشون وارد بشه عکس العمل نشون می دن.