بالا خره رسیدیم.....

بانک مرکزی:

"نرخ بیکاری در بهار ١٣٨٩ به ۶/١۴ رسید"

این آمار که دیگه جای چونه زدن نداره.....؟؟!!

بله...موج جمعیت دهه شصت داره از راه میرسه....روند رشد جمعیت در دهه شصت در ایران به عبارتی یک فاجعه بود ....

حالا این نسل بعد از رفتن به دانشگاه و سربازی....میخواد قبل از رسیدن به سی سالگی از حق و حقوق اجتماعی که مهمترینش داشتن یک شغل مناسب و همسو با تحصیلاتشه،برخوردار باشه......

خوب..حضرات آماده....بفرمایید،اینم ابزار لازم،اقتصاد،جامعه شناسی،انواع رشته های فنی و هنری......بفرمایید شروع کنید..در کشوری با داشتن ذخایر عظیم نفت و به خصوص گاز.....!!

وامهای طرح فعالیتهای زود بازده رو که دادیم رفت....آب از آب هم تکون نخورد....دیگه چی مونده....میخواین همه رو تو نیروگاه اتمی بوشهر استخدام کنیم.....؟؟

یا منتظرین که خودشون کار آفرینی بکنند...؟؟

فکر کن ..کسی که مثلا مهندسی مکانیک خونده...در بدو ورود به بازار این انتظار رو ازش دارند که خود اشتغالی کنه...آخه بدون هیچ تجربه و دیدگاهی...یه کمی زیاده خواهی و رفع مسئولیت از خود نیست...؟؟

راستی یادم رفت بگم که جدیدا رئیس دولت دهم هم خواستار افزایش جمعیت شده بودند....و حتی پاداش در نظر گرفته بودند و .....

حدود٧٠% درآمد خانه وار های دهک های پایین درامدی صرف خرید و یا اجاره مسکن میشه...وبا ٣٠% اموراتشون رو میگذرونند...حالا این اعداد رو هم ببینید:

خط فقر برای هر خانوار ایرانی در سال ١٣٨٧ برابر با ٠٠٠/٨٠٠ تومان در ماه است...!!!

میانگین درآمد کارمندان دولیت در همین سال ۴٠٠ تا ۴۵٠ هزار تومان بوده است...!!

فکر کنم دیگه توضیحی لازم نیست...

دوستان اکثر ما داریم در فقر زندگی میکنیم....سالهاست که فقط به کسانی که گرسنه هستند فقیر گفته نمیشه ..بلکه افرادی رو شامل میشه که از سطح رفاه پایین و حتی عدم توانمندی لازم در استفاده از امکانات رفاهی، را هم فقر به حساب می آورند....

حالا ببینید که ما در کجا هستیم و نمودار های آقایان در کجا....کم کم داره این نمودارها حقیقت رو هر چند کمرنگ و کم سروصدا...بازگو میکنه....

حالا با ورود نسل جدید جویای کار  چه باید کرد....؟

تحریم های همه جانبه که تمام کشور های جهان با هم بر غلیه ایران انجام دادند چه...؟

واقعا راهکار دادن سخت و البته بی فایده است..چرا که مرد عملی نیست...

راهکارها:

بازم با اینکع کسی حرف اساتید دانشکده اقتصاد رو نمیشنوه...چه برسه به دانشجوی تازه کاری مثل من.....بازم مینویسیم برای آرشیو شخصی خودمان.

١-اول از همه به ورود سرمایه گذار خارجی احتیاج داریم....که مانع اصلی همین تحریم های شیرین تر از جان است.

٢-افزایش هزینه های دولت در غالب پروژه های عمرانی که باعث جذب نیروی کار و در بلند مدت افزایش تقاضا و در نهایت رونق بیشتر در بخشهای تولیدی میشود(البته به شرط کنترل واردات)

٣-استفاده از دارایی های خانواده ها در امر تولید....به عبارتی دادن وام مثلا تا یک سوم ارزش املاک و خانه ها ....این امر در بلند مدت باعث انباشت سرمایه و در نتیجه رونق بازار و کاهش نرخ بهره خواهد شد....توضیح رابطش یه کم پیچیده است.

۴-یک راه هم مهاجرت نیروی کار به خارج از کشور است..کشوری مثل ویتنام بعد از جنگ از این تجربه را داشته.....نیروی کار با اعزام بع خارج از کشور میتونه ارز آوری خوبی داشته باشه....ولی مشکل اصلی رکود در بازار جهانی است و بی کاری رو در کشور های دیگر هم افزایش داده که این کار رو مشکل میکنه.

۵-افزایش نیروی کار به عبارتی به معنای ارزان بودن نیروی کار است....اگر دست از این سیاست های خودکفایی برداریم و به تولید محصولاتی که مزیت نسبی داریم بپردازیم قطعا قدرت رقابت در بازار جهانی را خواهیم داشت....(البته دیگه خیلی دیر شده،قبل از تحریم ها باید به فکر میبودیم)

پ ن: باید تعریف مردم از فقر رو به روز کرد...ملت آگاه از حقوق خودش حتما رفاه نسبی را بدست خواهد آورد

پ ن:دولت های محترم برای این دهه شصتی هاخیلی کم خرج کردند...حتی خیلی از اونها هزینه تحصیل و دانشگاه رو هم خودشون پرداخت کردند..و البته دو سال هم رایگان به نیروهای مسلح خدمت کرده اند....هنوز زمان هزینه کردن برای این نسل نرسیده...؟

 

 

/ 16 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نگين

ای گفتی!ّ برای همه اش ناراحتم. اون بحث مزیت نسبی رو هم کاملا قبول دارم ولی به جز اون مسئله تحریم ها هم هست.

عیسی

افراط و پرکاری آن سالها با تفریط این سالها دارد جبران می شود. عده ای از اقتصاددانان و بخصوص دکتر دلالی از اصفهان بابت کاهش رشد جمعیت شدیدن نگران اند.

دریا(دریای شرقی)

اختیار دارید آقا طرح یک فوریتی پرداخت حقوق بیکاری از دیپلم تافوق لیسانس در مجلستصویب شد، رو یک نگاه بندازید!!!!!!!!!!!!!!!!اینقددولت وضعش خوبه که می خواد حقوق بیکاری بده به جوونا...[نیشخند]

آواز بی صدا

ملت آگاه از حقوق خودش حتما رفاه نسبی را بدست خواهد آورد ملت آگاه...........؟؟؟

آواز بی صدا

به قول یکی از پزشکان که می گفتن:تمام زحمتی که ما در این 30 سال برای بالا بردن فرهنگ مردم در مورد کنترل تنظیم خانواده کشیدیم با حرف یک نفر،یک شبه به باد رفت. ایشون معتقدن :با همین وضعیت کنترل جمعیت در سال 1420 ،جمعیت به 140 میلیون نفر می رسه چه برسه که بخوان.................

طلوع

ای بابا خوب باید همه چیمون به هم بیاد دیگه مثلا نمیشه که جهان سومی بود و بیکاری نداشت.یا بیکار داشت و تحریم نشد. ما همه با قلاب از خط فقر آویزونیم همین روزاست که با هم یه سرسره بازیه حسابی بکنیم. اون یه میلیون واسه بچه هم که میره در واقع به حساب خود دولت البته اگه پولی در کار باشه. حالا صبر کن طرح یارانه ها اجرا بشه[شیطان]کجا شو دیدی صبر کن..

سهراب

با کلیات بحث ات موافقم. ولی اون خط فقر که گفتی از کجا اومده ؟ [متفکر]

سحر.ق

گل گفتی به خدا... ایرانی باشی ،دانشجو باشی،دهه شصتی باشی،بیکار هم باشی،بدون سهمیه و پارتی هم باشی،دختر هم باشی،مجرد هم باشی (گریه نکنی) وقتی هم میگی ما زیر خط فقریم،یه نگاه به سرو وضعت میندازن میگن "برو بابا" بی زحمت خودت واسه به روز کردن تعریف مردم از فقر،یه آستینی یالابزن.

وحید زایری

البته اگه هر نوجوون ایرانی توی خونه شون تحقیقات هسته ای کنه خودش باعث خیلی چیزا میشه که باید دید !‌ ضمنا جماعت بیکار برای رفع این مشکل می تونن برن سر مجالس سخنرانی آقایون یه چیزی بفرستن توشه ی اون دنیاشون !