دامپینگ هنری

دامپینگ در فرهنگ لغات اقتصادی یک واژه آشناست به این معنی که یک سیستم اقتصادی(کشور صادر کننده)کالاهای تولید شده خود را با قیمتی بسیار پایین به کشور هدف (حتی از جیب خودش هزینه میکند) صادر میکند....بعد از مدتی تولید آن کالا در کشور هدف از بین میرود و سرمایه ها و نیروی انسانی به سمت تولیدات دیگر میرود...حالا بازار در اختیار کشور صادر کننده است و میتواند قیمت و کیفیت را هر طوری که خواست تغیر دهد....!

خب.....نمیخوام درس اقتصاد بدم....اینا رو گفتن تا زمینه بحث اصلیم رو فراهم کنم....دامپینگ هنری.....

این سیاست کثیف و خزنده با دامپیگ معروفی که گفتم تفاوتهایی داره ولی هدف هر دوشون تضعیف کردن و در نهایت نابود کردن تولیده...

شما در حال حاضر تعداد زیادی سایت و وبلاگ و ....رو میتونین پیدا کنید که به صورت کاملا مجانی تمامی آلبوم های روز ایرانی رو برای دانلود گذاشتن.....!حتی اونایی که از ارشاد و حوزه هنری و اماکن و کلانتری و 1000 جای دیگه مجوز انتشار گرفتن.....!

سه تا  سئوال:

-در سال چند تا موسیقی در ایران مجوز انتشار میگیرن.....؟

-پر فروش ترینها چقدر فروش دارن...؟

-هزینه های تولید آلبوم در ایران در چند سال گذشته چقدر افزایش داشته(رشوه ها و فرار از قانون  رو هم بهش اضافه کنید).

دوستان یه اثر موسیقی مگه چقدر درآمد داره که حالا بخواد دامپینگ هم بشه.....اونم یه دامپینگ وحشتناک و بی رقیب....قیمت مجانی.

اینهمه تو این کشور سایت های فعالیتهای حقوق بشری و آزادی خواهی و دفاع از حقوق  مردم رو فیلتر میکنن...ولی فلان سایت که کارش آلبوم دزدیدنه باید جشن تولد سه سالگیش رو بگیره...! بالای صفحش هم بنویسه به یاد مردم بیچاره غزه دعا کنید....!

میگم دامپینگ داره صورت میگره.....به همین دلایله....هدف رسیدن به روزیه که حتی یک نت موسیقی هم توی این کشور نوشته نشه.....همه هنرمندا بزارن برن....آواره و در به در بشن...!

یه کنسرت بزارن و تهش از جیبشون هم هزینه کنن....یه فیلم بسازن و به خاطر لو رفتن CD بدهی بالا بیارن.......ما هم از همه جا بی خبر علی سنتوری رو 1500تومن بخریم و با یک ساعت اکانت آلبومی که یکی دو سال براش زحمت کشیده شده رو دانلود کنیم....بعدش بنا به در خواست گردانندگان سایت ..مردم غزه رو دعا کنیم....!

اگه همین چهار تا آلبوم هم تواین کشور تولید نشه...بازار فردای  موسیقی ما رو نوحه خونها و مداح های افسرده و روانی که کاری جز تیره تر تشون دادن زندگی خرافاتی و متحجرانه ما رو  بلد نیستن، کاملا در دست میگیرن...!

به جای تورهای کنسرت و ترویج شادی و امید  و تفریحات هنری...باید 12 ماه سال دسته و هیئت راه بیفته....! امسال روز شهادت امام حسن(ع) و پیامبر هم دسته راه افتاده بود...!!!!

نمی دونم واقعا دین،مذهب و مسلکی پیدا میشه که اینقدر با هنر و فرهنگ سر عناد و لجاجت داشته باشه....!

در پایان گفته هام اضافه کنم که همه جای دنیا دارن هزینه های کار های هنری و فرهنگی رو کاهش میدن و بهشون کمک میکنن...ولی در ایران شرایط داره برای هنر و هنر مند روز به روز بد و بدتر میشه.......

 

 

/ 5 نظر / 29 بازدید
Hamed

سلام، وبلاگ خوبی دارید.واقعا وبلاگ تکی داری! دوست دارم به عنوان یه کارشناس نظرتو در مورد پست آخرم بدونم …

نسترن

مطلب خبلي خوبي بود و اصطلاح دامپينگ رو خيلي خوب اومدي [دست] ولي همانطور كه اين دامپينگ هنري لعنتي هست [شیطان]سلسله مراتب نيازهاي مازلو هم هست! زيبايي دوستي در سلسله مراتب نيازهاي مازلو در راس هرم و از نيازهاي عالي انسان بيان شده و ممكن است در انسانهاي وارسته حتي نيازهاي زيستي آنها را هم تحت‌الشعاع قرار دهد. به ياد دارم كه سالها قبل يك نوار كاست را با چه زحمتي به دست مي‌اورديم.واقعا از خريد نيم كيلو هرويين سخت‌تر بود .ولي به هر حال وارد ايران ميشد غير مجاز كپي ميشد و با آن ضبطهاي داغون همه‌ي ما گوش ميكرديم و لذت ميبرديم و همگي كلي خاطره داريم. به نظر من هر چقدر هم كه با اين موضوع مبارزه كنند خوي طبيعي و نياز انسان است كه بخواند موسيقي بنوازد موسيقي گوش كند.... چقدر ميخواهند نوحه بخوانند و عر عر كنند و هق هق كنند....[سبز][سبز] من به يك جمله ايمان دارم : ظلم پايدار نخواهد ماند

محسن اصفهانی

دست مریزاد. ترکیب خوبی بود و استنباط به حق درستی کردی. [دست]

ارمان

این صحبتا هیچ جا مصداق نداره وقتی حتی احترام به بهترین و بی نظیر ترین خواننده موسیقی اصیل نمی زارن مسایل اقتصادی که دیگه جای خودشو داره ........

محسن

بسیار مطلب عالی نوشتین من فکر میکردم اکثر ابعاد دمپینگ رو میشناسم ولی بعضی از دمپینگ ها زیاد هم بد نیست (جدا از اقایان جیرخ مواجب بگیر و نوحه خون) دمپینگ موسیقی در ایران باعث میشه هنرمندان با فکر ارتقا کارهای خودشون بیوفتند به جز بحث دمپیگ بحث قانون کپی رات هم پیش میاد که اگر این قانون در ایران به صورت جهانی و جدی انجام میشد دمپیگی که الان شاهدش هستیم پیش نمیومد موفق, سلامت و شاد باشید محسن