خرد گرایی....تا چه حد...؟

همه ما در زندگی روز مره خودمون با رویداد ها و مسائلی مواجه میشیم که برامون تازگی دارن...برخورد ما باید با اونا چه طوری باشه...؟از چه منظری باید بهشون نگاه کنیم....و تحلیلشون کنیم...!!؟ این واقعا میتونه خیلی تاثیر گذار باشه که از کجا و با چه دیدی شروع کنیم....؟

چند تا راه به ذهنم رسید:

١-از دید مسائل دینی

٢-تحلیل و پاسخگویی از دید مسائل ماوراء طبیعی و عالم غیب و ازما بهتران

٣-از نگاه خرد و اندیشه مداری

هر کدوم میتونه مسیر تحلیل، پذیرش و یا رد کردن اون رویداد رو تعیین کنه...که لزوما هم جهت هم نیستن..!

مثلا تصادف یک دوچرخه سوار با یک خودروی مسافر کش شخصی رو به عنوان مثال مطرح میکنیم:

١- دیدگاه اول...سعی میکنه با بحث قضا و قدر و  اعمال نیک و بد قربانی و یا حتی حمکت و خلاصه مسائلی که نمیشه با حساب و کتاب و دو دو تا چهارتا بهش رسید رویداد رو تحلیل کنه.

٢-دیدگاه دوم که دنبال  چشم زدن و طلسم و ورد های باطل کردن طلسم هست و درست افرادی از قبله جن و پری رو هم در کار میبینه....خلاصه چیزایی رو میبینه که فقط خودش(اونم به گواه و گفته خودش) میتونه ببینه...!

٣-دسته سوم هم میگن علت میتونه در امکانات ایمنی ناکافی،مهندسی غلط سیستم وسایل نقلیه ، ضعف قوانین عبور مرور و ...و در نهایت بی احتیاطی (مثلا مصرف مشروبات الکلی و...) بوده است.

در دیدگاه اول...کاری که از دستمون برمیاد...فکر کنم فقط نیکی کردن و جمع کردن ثواب برای روز مباداست.

در دیدگاه دوم که تنها راه استخدام جادوگر است...چرا که این کار فقط از دست او بر میآید.

در دیدگاه سوم هم که میشود با نظر سنجی...آزمایش...تحقیق و در نهایت بالا بردن اطلاعات عموم افراد به آینده امیدوار تر بود....چشمک

 

/ 7 نظر / 21 بازدید
مینا

همیشه تصمیم درست عاقلانه از خرد و اندیشه سرچشمه میگیرد و یک تحلیل نادرست ورسیدن به یک نتیجه غلط تمام زندگی را دگرگون میکند . تصمیم به شروع و پایان سخت است . ولی چیزی که مسلم است همیشه باید انسان از روی عقل و خرد تصمیم بگیرد وتحلیل کند در غیر این صورت به بیراهه میرود و بازگشت هم درست است که غیر ممکن نیست ولی همیشه سخت است و پرهزینه .

دریا

در طریقت هر چه پیش سالک آید خیر اوست رهرو گرصد هنر دارد توکل بایدش[لبخند] میان نظام علی ومعلولی جهان مادی (ملک)و نظام علی معلولی جهان مجرد(ملکوت)تضادی نیست بلکه بین این دو ارتباط نیز وجود دارد و گاه یک پدیده درجهان طبیعت دارای علت مادی ومجرد است. نتیجه اینکه چون انسان فطرتا دارای دو بعد مادی و مجرد است رفتارهای او در هر دو بعد اثر می گذارد. واینکه انسان فطرتا حقیقت جوست مدام در جستجوی حقیقت ولی ... ترازو گرنداری پس تورازو ره زند هرکس یکی غلبی بیاراید تو پنداری که زر دارد... آره[چشمک]

عیسی

سلام این دسته بندی ات شبیه نظرات اگوست کنت است از نظر اگوست کنت ذهن بشر از سه مرحله متوالی گذشته است: 1.مرحله ربانی: مرحله ای تخیلی است که در آن ذهن بشر پدیده ها را به موجوداتی غیر از انسان نسبت می دهد. 2.مرحله متافیزیک یا فلسفی: در این مرحله استدلال و تعقل جای تخیل را می گیرد اما همچنان نیروی مافوق بشر وجود دارد. 3.مرحله اثباتی: در این مرحله ذهن بشر در پی کشف روابط علی بین پدیده هااست.

دریا

سلام البته باید خدمتتون عرض کنیم منظورم این نبود که هرحادثه مادی مثل تصادف که بیشتر براثر بی احتیاطی به ماوراطبیعه ربط بدیم بیشتر در رابطه با اتفاقاتی که نتیجه اعمال خودمونه که دراین دنیا به خودمون برمیگرده مثل بیماری های صعب العلاج یا مشکلات اقتصادی که یکمرتبه حادث میشه ،یک بنده خدایی میگفت حتما لقمه حروم توزندگیشون وارد شده که فرزندانش یا خلافکارن یا مریضا".[لبخند]

نسترن پاشنک

جالب بود[گل] البته دیدگاه‌های دیگه‌ای هم هست[چشمک]

نگار

نوشته های لطیفی دارید آرشیوتان را خواندم....وبلاگی در مورد نکات جالب تاریخ دارم..خوشحال میشم از نظراتتون استفاده کنمhttp://parstourist.persianblog.ir/